Most - Index
Most - Pretplata
Naslovna stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 194 (105 - nova serija)

Godina XXXI januar/sijechanj 2006.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Nikola Kovach
Bosna i Hercegovina u raljama Dejtona

U Dejtonu je Bosna i Hercegovina dobila ustav za koji nisu glasali poslanici njenog Parlamenta. Ustav je, dakle, oktroisan kao osnov buduc'eg drzhavno-pravnog poretka u zemlji koja je tek izashla iz rata. Ta odluka dovoljno govori o politichkom i pravnom statusu Bosne i Hercegovine unutar evropskih drzhava. Iako su odluke donesene u Dejtonu bile nuzhne i korisne za prekid rata, one su ostavile dugorochne shtetne posljedice za razvoj demokratskih odnosa u Bosni i Hercegovini: sporazum, izmedju ostalog, ne definishe karakter rata i izjednachava u pravima i agresore i zhrtve. Sporazum se, dakle, temelji vishe na zahtjevima politichkog pragmatizma nego na imperativima etike i zdravog razuma. A pravednog mira nema bez suochenja sa istinom i priznanja krivice za pochinjene zlochine.

Strategija medjunarodne zajednice prema Bosni i Hercegovini bila je u toku sukoba ne samo kontradiktorna nego i duboko nepravedna i nehumana: kad je trebalo zashtititi suverenu drzhavu, chlanicu UN, medjunarodna zajednica nije pokazala ni najmanje politichke volje da onemoguc'i ”etnichko chishc'enje”, masovne pokolje i genocid; kad je, pak, trebalo okonchati ratne operacije, medjunarodna zajednica, uz blagoslov UN, uchinila je sve da se agresori izjednache sa zhrtvama, da podijele teritorije po linijama na kojima su agresori pochinili najvec'e zlochine nad civilnim stanovnishtvom. Dejtonski sporazum je na taj nachin legalizovao ratna osvajanja, chijih se prednosti agresor ne misli odrec'i za pregovarachkim stolom.

Salem Hadzhiomerovic': Zalazak

Salem Hadzhiomerovic': Zalazak

Paradoksalne odluke medjunarodne zajednice nisu nishta manje ni u domenu unutrashnjeg uredjenja zemlje: ona priznaje suverenu Bosnu i Hercegovinu i njen istorijski kontinuitet, ali legalizuje dvije drzhave (istina, ne kao medjunarodne subjekte) u Drzhavi; medjunarodna zajednica, uz pomoc' UN, proglashava zashtic'ene zone u Bosni i Hercegovini, ali ne poduzima nikakve mjere (osim monitoringa) da bi ih zashtitila, medjunarodna zajednica traga za licima optuzhenim za zlochine pochinjene po komandnoj odgovornosti, a stotine ubica i koljacha su josh uvijek na slobodi i obnashaju razne funkcije u Bosni i Hercegovini i drugdje. Medjunarodna zajednica ignorishe pozive prezhivjelih iz Srebrenice da se utvrdi uloga ”plavih shljemova” u pokolju iz jula ’95. A prema svim dostupnim dokumentima, za genocid u Srebrenici odgovornost snose isto toliko i predstavnici medjunarodne zajednice koji nisu sprijechili masakre, kao i Mladic'evi zlochinci. Ti su paradoksi izraz nekoherentne vanjske politike u medjunarodnoj zajednici: interesi i strategija Amerikanaca nisu bili isti kao interesi Rusa, Francuza ili Engleza; svi su se medjusobno razlikovali kao shto su se razlikovali i stavovi njihovih vlada. Te politichke razlike za Bosnu i Hercegovinu imale su fatalne posljedice.

Pozivajuc'i se na navedene chinjenice i analizirajuc'i misiju medjunarodne zajednice na Balkanu, a posebno u Bosni i Hercegovini, postavlja se logichno pitanje: shta Evropa zheli da postigne na svom jugoistochnom poluostrvu? Za posljednjih deset godina pokazala je da zheli pacifikaciju regiona; u tome je njen vojni projekat ostvario pun rezultat. Civilni organizmi medjunarodne zajednice (OHR, OSCE) nisu uspostavili ni trajan ni pravedan mir, nisu osigurali vladavinu prava i funkcionisanje zajednichkih ustanova, nisu stvorili osnovne pretpostavke za normalan opstanak suverene drzhave, nisu reformisali politichke i drushtvene strukture u cilju jachanja svijesti o gradjanskom drushtvu, nisu omoguc'ili povratak izbjeglih i raseljenih lica niti su njihov povratak uchinili odrzhivim – ekonomski i bezbjedonosno, nisu priveli pravdi ni najznachajnije ratne zlochince. Jednom rijechju, nisu stvorili pravne i politichke pretpostavke koje bi garantovale trajan mir i jachanje onih snaga koje se zalazhu za vladavinu prava i za priblizhavanje evropskim i atlantskim integracionim tokovima.

Jedan od osnovnih paradoksa politike koju medjunarodna zajednica sprovodi u Bosni i Hercegovini, jeste nedostatak strateshke vizije razvoja politichkog, ekonomskog, kulturnog sistema; to je politika bez ideoloshke vizije, bez ”uchene nade” (docta spes), bez otvorenih horizonata; njen operativni krug, obiljezhen pragmatichkim akcijama i palijativnim rjeshenjima, ne obuhvata dublje istorijske i kulturne slojeve niti definishe specifichne uslove razvoja regija na Balkanu koje kontrolishe medjunarodna zajednica. I u proteklom ratu i, danas, u nestabilnom miru, medjunarodna zajednica uvazhava chinjenichno stanje, a zanemaruje pravno, etichko i kulturoloshko stanovishte. Chak i kad bi uspjeli njeni projekti i ciljevi (za koje se josh nishta pouzdano ne zna), rezultati ne mogu biti isti, na primjer, na Kosovu i u Bosni i Hercegovini. Stoga ni mjere koje predstavnici medjunarodne zajednice preduzimaju i primjenjuju ne mogu biti identichne na svim teritorijama koje nadgledaju.

Najzad, medjunarodna zajednica ima ogromne moralne obaveze prema Bosni i Hercegovini: ako je Bosna i Hercegovina u ratu ostavljena da se sama brani, ona danas ima pravo da od nje zahtijeva pomoc' u nalazhenju svog puta obnove i svoga mjesta medju drzhavama ujedinjene Evrope. To znachi da stvori pretpostavke za jachanje demokratskog duha i osnova civilnog drushtva, za brzhi ekonomski napredak. Bosna i Hercegovina ochekuje od medjunarodne zajednice da joj pomogne kako medju evropskim drzhavama ne bi dozhivjela sudbinu ekonomskog protektorata kolonijalnog tipa, nego da svoje potencijalne i realne moguc'nosti pretvori u shansu za ravnopravnu saradnju, povezujuc'i kao znachajno geopolitichko i kulturno-civilizacijsko raskrshc'e – jug i sjever Evrope, Istok i Zapad.

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Zadnja stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2006-02-20

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden