Након књиге Соко и друге приче објављене прошле године, Кемал Цоцо, познати бх. књижевник и новинар, се још једном вратио књижевној форми, причи, али овога пута за оне, који се основцима зову. То је оно што радује, јер је Цоцо искусан и добро знан стваралац за дјецу и оне што одрастају.
Књига Дједове приче која је изашла у издању Књижевног клуба „Босанска крајина“, ту констатацију (и истинитост) најбоље и потврђује. У томе се слажу и сагласни су и рецензенти књиге Мирсад Бећирбашић и Сенудин Јашаревић. Тако рецимо, у својој надахнутој рецензији, књижевник за дјецу Бећирбашић, с разлогом констатује да се у Цоциној књизи Дједове приче не појављује дјед, као ни одређени унуци. То може бити било који дјед, то може бити било који унук. Сваки ће дјед своме унуку рећи да му је пријатељ оно што му изазива радост – као у причи Радознали славуј и да то пријатељство учвршћује брига о успјеху у школи. Сваки ће се унук повјерити своме дједи да је повријеђен јер му дјевојчица – симпатија не узвраћа осјећаје, као у причи Симпатија. Унуков доживљај ће дјед унуку испричати као своју причу – то је утисак који производи кохерентност књиге без обзира што су приче разнородне. Оне, приче се могу подијелити на:
- приче из свакодневног живота, које приповиједају неки доживљај по чему је та свакодневност обиљежена. То су приче: Гдје станују жеље, Цвјетна тетка, Ханин поклон тати, Јасминин рођендан, Дукат крушка, Халапљиви гости, Симпатија, Телефон, Златна петица…
- кроки бајке односно басне: Цар на извору, Пуж и лептир, Сусрети лисице и медвједа, Бијели голуб, Мали сњешко…
- приче са елементима и реалног и бајковитог: Радознали славуј, Шеталица и досада, Љутња плавог мрава, Плач пјесме, Рибе не шетају, Заборављене лопте…
Али, ова разноликост, између осталога, говори колико је књига вјеран одраз сложене садржајности ауторовог рада која је препуштала примарном мотиву да се уобличава и уобличи. Свака прича пулсира и живи за себе, али у исто вријеме произилази (и настаје на извјестан начин) из претходне, најављујући будућу, па и у случајевима у којима се ликови појављују у више наврата као што су Шеталица и Досада.
|