Most - Index
Most - Pretplata
Naslovna stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 199 (110 - nova serija)

Godina XXXI juni/lipanj 2006.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Meho Barakovic'
Kako je Isidora Sekulic'
o Balkanu promishljala i pisala

Isidora Sekulic': ”Balkan”, izdavach Plavi jahach group, dvojezichno srpsko-englesko izdanje, urednik izdanja Natasha Markovic', tirazh 1000 primjeraka, Beograd, 2003.

Sada kada vishe ne zhivim u svome Trebinju, u Bosni i Hercegovini, i na Balkanu, nije da me ne zanima taj prostor koji zavichajem imenujem, s razlogom mu se sve cheshc'e vrac'am, i o njemu promishljam kako zalazim u godine, u neminovnu starost. Zato sam, shto bi se reklo ”na dushak” i ”iz prve” prochitao knjigu pod naslovom ”Balkan” Isidore Sekulic', neveliku (samo oko 80 stranica) dvojezichno srpsko-englesko izdanje, izdavacha ”Plavi jahach group” iz Beograda. Shto se same knjige tiche, ona je ustvari sazdana od tri politichka eseja: ”Balkan” (napisan 1940.), ”Problem malog naroda” (1932.) i ”Usredsredjujemo se” (1940.). Ali, ipak to nije sve. Na samom pochetku knjige nalazi se briljantno napisan i osmishljen tekst pod naslovom ”Politike prijateljstva” urednice ovog izdanja, novinarke i knjizhevnice Natashe Markovic'. Na kraju, koju stranicu prije biljeshke o knjizhevnici Isidori Sekulic', nalazi se tekst ”Med i krv” (u podnaslovu: Izmedju ”Evropske Turske” i ”Jugoistochne” Evrope) poznatog nauchnika i balkanologa Darka Tanaskovic'a.

Isidora Sekulic': Balkan

Isidora Sekulic': Balkan

Promishljajuc'i (i razmishljajuc'i) o Balkanu, sada vec' daleke, 1940. godine, Isidora Sekulic' je zapisala:

”Poluostrvo, narochito kad je vitko i vretenasto, dakle mnogo otrgnuto od zgrudvanog kontinenta i zgrudvanog ljudstva, to je zaista zaseban svet. Po svemu zaseban: po klimi i egzistenciji zhivih bic'a; po chudnim putevima, koji sa stena padaju u mora i galije; po duhu i kulturi, po veri, po drushtvu i politici. Zato shto je takvo poluostrvo mnogo obliveno morem, i chuvano mnogim moreuzima, teshko prodire u njega chovek, obichaj, ideja i roba, ali kad udje, onda samo teshko mozhe natrag i napolje. Poluostrva mnogo apsorbuju, rezervoari su. Na poluostrvima stoga, izvode se mnoge promene, vrshi se u toku vremena veliki broj eksperimenata, teorijskih i praktichnih, u oblasti chiste misli, kulturnog rada, drzhavnih ustrojstava, politichkih metoda. Treba se setiti Skandinavije: njen mir traje vishe od sto godina, medjusobni politichki sporazumi ostvareni su na osnovi razuma i prijateljstva – da li su zbilja tamo na dalekom severu ishli za Platonom! – njihove kulturno-drushtvene tekovine jedinstvene su. Setiti se treba Italije: raskidana na onoliko drzhava i raznih drzhavnih uprava koliko cela Evropa nije imala, a ipak sa humanizmom i umetnoshc'u od koje je sva zemlja muzej, a muzeji svih drugih zemalja puni i ponosni. Setiti se treba Balkana: sa antichkom Grchkom i srednjovekovnom Vizantijom na njemu, sa najchudesnijim produktima staroga i srednjega veka…”

Tako promishlja i pishe Isidora Sekulic'. Sadrzhaj ove knjige, tih politichkih eseja, nije mi namjera da to prepricham i pojednostavljenim rijechima iznesem pred chitaoca: shta je to knjizhevnica u Biljeshkama jednog balkanofila htjela i shta je kazala. Ipak sam mishljenja da je za svakoga ponajbolje da knjigu chita i ishchitava, polako i za sebe ponaosob.

Ipak mi se chini potrebnim da se kazhe, precizno i jasno rijech-dvije i koja rechenica vishe o samoj Isidori Sekulic' i njenom zhivotu.

Isidora Sekulic' (1877-1958.)

Isidora Sekulic' (1877-1958.)

Dakle, kako stoji u naslovu ”O knjizhevnici”, da se prochitati ”Isidora Sekulic' je rodjena 17. februara 1877. godine u Moshorinu, u Bachkoj. U kuc'i Danila Sekulic'a, peshtanskog pravnika, koji je godinu dana kasnije postao kapetan u Rumi, a zatim u Zemunu. Zhivela je u Beogradu vishe od pedeset godina i smatrala ga je svojim gradom.

Zavrshila je uchiteljsku shkolu u Somboru, vishi pedagogijum u Peshti, doktorirala u Berlinu. Govorila je sedam jezika, a od desete godine uchila je latinski i grchki.

Izvanredno je poznavala englesku, francusku, nemachku i skandinavsku knjizhevnost, umetnost i kulturu.

Zvali su je ”apostol samoc'e”. Na jednom od svojih putovanja, u Oslu, upoznala je Poljaka, dr Emila Stremickog, za koga se udala. Posle njegove naprasne smrti, u vozu od Osla do Berlina, do kraja zhivota ostac'e sama, posvec'ena knjizhevnosti i umetnosti. Volela je i poznavala muziku, slikarstvo.

Provela je 35 godina u prosvetnoj sluzhbi, kao nastavnik Srpske vishe devojachke shkole u Panchevu, Vishe zhenske shkole u Shapcu, Druge zhenske gimnazije u Beogradu. Radila je u nashem poslanstvu u Londonu i u Leksikografskom odseku, Srpske akademije nauka.

Penzionisana je 1931. godine, poshto su joj shkolske obaveze dosadile.

Bila je prva zhena akademik u Srba, primljena u Kraljevsku srpsku akademiju nauka kao dopisni chlan 1939., a kao redovni 1950.

Bila je prvi profesionalni pisac u Srbiji.

Bila je prvi predsednik Udruzhenja pisaca Srbije i osnivach Pen kluba, josh u staroj Jugoslaviji.

Umrla je 5. aprila 1958. godine. Sahranjena je u Beogradu, na Topchiderskom groblju, skromno, uvijena samo u beli charshav, bez govora i venaca, po obichaju svojih predaka.

Ostavila je ogromnu duhovnu zaostavshtinu. Najpoznatije knjige su joj: ”Saputnici”, ”Pisma iz Norveshke”, ”Djakon Bogorodichine crkve”, ”Kronika palanachkog groblja”, ”Analitichki trenuci i teme”, ”Njegoshu knjiga duboke odanosti”, ”Mome narodu”, ”Govor i jezik, kulturna smotra naroda”.

U novoj Jugoslaviji, posle Djilasovog napada na njenu knjigu: ”Njegoshu, knjiga duboke odanosti”, Isidora c'e u rezignaciji spaliti svoju drugu knjigu o Njegoshu.

Zhivec'i u vremenima tvrdog komunizma, nije sluchajno govorila i pisala: ”nac'utah se, i nastrahovah se…” ”Pamtim i c'utim…”

Njena filozofija zhivota, sadrzhana je u tri rechi: rad, siromashtvo i c'utanje!!!

Posle njene smrti, nad nekim tekstovima i knjigama vladala je, tiha cenzura, narochito nad onim sa religioznom tematikom.

”Plavi jahach” je 1997. godine, prvi put u Srbiji, izdao njen roman Djakon Bogorodichine crkve, objavljen u Zagrebu 1919. godine. Knjigu koja je osamdeset godina bila sklonjena od javnosti.

Zaboravlja se da je kuc'a na Topchiderskom brdu, u Vase Pelagic'a, bila za vreme Drugog svetskog rata mesto otpora fashizmu.

Isidora Sekulic' je bila jedan od retkih intelektualaca u tadashnjem Beogradu koja nije potpisala Proglas okupatorskih vlasti srpskim intelektualcima, nazivajuc'i ga ”Ugovor s Djavolom”.

Zaboravlja se da je njena ”Topchiderska knjizhevna akademija” bila mesto podrshke mladim piscima, mesto intelektualnog otpora i u vreme komunizma. U njoj su se uchili pismenosti i knjizhevnim veshtinama mnogi pisci i danashnji akademici. Savetujuc'i mladim piscima da uche strane jezike, da putuju, chesto je govorila: ”I komunizam c'e proc'i…”

Knjiga Isidore Sekulic' ”Balkan”, koju sam nashao sasvim sluchajno u jednoj od geteborshkih biblioteka, zaista je malo remek-djelo i to je shtivo koje se mora, zaista, ishchitavati. I kako reche jedan moj prijatelj ”Sa takvim knjigama se mora i treba – zhivjeti!”

I zhivjet c'emo, zar ne!

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Zadnja stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2006-08-02

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden