Most - Index
Most - Pretplata
Naslovna stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 204 (115 - nova serija)

Godina XXXI novembar/studeni 2006.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Prof. dr. Lamija Hadzhiosmanovic'
Biserna shkoljka Nusreta Omerike

(Umjesto predgovora)

Rukopis Biserna shkoljka, koji je prof. Nusret Omerika ponudio za objavljivanje sastoji se iz vishe tekstova, koji medjusobno korespondiraju. Autor je s velikom pazhnjom, akribijom, pa i nauchnim iskustvom, tematizirao materiju tako da chitalac bez muke pronalazi ono shto ga najvishe zanima. Radovi su u velikoj mjeri posvec'eni usmenoj narodnoj knjizhevnosti, shto predstavlja poseban doprinos knjizhevnoj bashtini Mostara, a u shirem smislu i cijeloj BiH. Zatim, autor je posvetio veliku pazhnju mostarskim knjizhevnicima, koji su pisali na jednom ili vishe orijentalnih jezika: arapskom, turskom i perzijskom. Pazhnji Nusreta Omerike nisu izmakli ni alhamijado pjesnici i prozni pisci ovoga grada, ali ni ciklus ciganskih pjesama, koje se i svojom sadrzhinom i pjesnichkim izrazom uklapaju u zadatu temu.

Veoma je znachajno da je autor uspio da, na jedan inventivan i samosvojan nachin, ponudi chitaocu knjizhevnu, pa i kulturnu proshlost Mostara, o chemu do sada, na ovakav nachin, nije pisano.

U tekstu Pjesnici Mostara, Nusret Omerika je, istina u krac'im naznakama, predstavio poete i prozne pisce Boshnjake, koji su stvarali na orijentalnim jezicima.

Svakom od njih, poznatom i nepoznatom, napisao je onoliko koliko se moglo nac'i u izvorima i literaturi. Posebna vrijednost ovog teksta je u tome shto su svi do sada poznati pjesnici sakupljeni na jednom mjestu i shto je Omerika, ilustrirao njihovo djelo navodec'i neke pjesme iz opusa ovih stvaralaca.

Sejo Velagic': Mrtva priroda

Sejo Velagic': Mrtva priroda

U radu pod naslovom: Izvor - vode zhivota, autor veoma inventivno i s puno emocija pishe o svom rodnom gradu, njegovoj tradiciji, kulturi i knjizhevnosti, jednom rjechju podneblju u kome je stasao. I ovaj tekst potvrdjuje da je Omerika ushao u sushtinu sufijske divanske poetike, njen stil i nachin kazivanja, donosec'i veoma ozbiljne i promishljene zakljuchke o vremenu u trajanju od chetiri stoljec'a i prostoru, kojim je dominirala divanska poezija i sufijska poetska misao. Iako je sufizam, kao posebna grana islamske filozofije najcheshc'e neiscrpna, i nedostupna, ali i neprohodna tema, Omerika je svojim razmishljanjem o sufijskim divanskim pjesnicima, konsultiranjem izvora i literature pokazao da ih je dobro upoznao i prouchio stil ove poetike, shto nije nimalo jednostavno ni lahko.

Tekstovi o usmenom narodnom stvaralashtvu: Sharic'a kaduna, Motiv morije, Na marginama tradicije i savremenosti i Grad posut minaretima su nosivi radovi ovog rukopisa. Autor je sakupio izvorne, davno zaboravljene narodne pjesme, od kojih mnoge imaju historijsku podlogu, i prezentirao ih znalachki, akribichno nauchno poshteno. Prof. Nusret Omerika, istrazhio je sve varijante ovih pjesama i stavio ih na uvid chitaocu, sa veoma ozbiljnim komentarima.

Posebno, po nashem mishljenju, impresionira ciklus ciganskih pjesama: Mjesechina nad chergom. Ovome poglavlju prethodi impresivan esej o dushi ovog lutalachkog, ali bezazlenog i miroljubivog naroda. Istina, medjusobne svadje, kao i u svakom drushtvu postoje, ali se tu, bez posljedica i zavrshavaju. O ovoj poeziji malo se zna, koja u sebi nosi dosta umjetnichkog i zhivotnog. I iz ovih pjesma ishchitaje se zhivot ovog naroda, koji u svim vremenima ostaje na marginama civilizacije.

Josh jednom podvlachimo da c'e ovom knjigom, kada bude objavljena, biti obogac'ena knjizhevnost i kultura Mostara, pa i shire.

S obzirom na sve recheno, rukopis toplo preporuchujemo za shtampu.

Sarajevo, 20.3.2006. god.

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Zadnja stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2007-01-01

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden