U radu pod naslovom: Izvor - vode zhivota, autor veoma inventivno i s puno emocija pishe o svom rodnom gradu, njegovoj tradiciji, kulturi i knjizhevnosti, jednom rjechju podneblju u kome je stasao. I ovaj tekst potvrdjuje da je Omerika ushao u sushtinu sufijske divanske poetike, njen stil i nachin kazivanja, donosec'i veoma ozbiljne i promishljene zakljuchke o vremenu u trajanju od chetiri stoljec'a i prostoru, kojim je dominirala divanska poezija i sufijska poetska misao. Iako je sufizam, kao posebna grana islamske filozofije najcheshc'e neiscrpna, i nedostupna, ali i neprohodna tema, Omerika je svojim razmishljanjem o sufijskim divanskim pjesnicima, konsultiranjem izvora i literature pokazao da ih je dobro upoznao i prouchio stil ove poetike, shto nije nimalo jednostavno ni lahko.
Tekstovi o usmenom narodnom stvaralashtvu: Sharic'a kaduna, Motiv morije, Na marginama tradicije i savremenosti i Grad posut minaretima su nosivi radovi ovog rukopisa. Autor je sakupio izvorne, davno zaboravljene narodne pjesme, od kojih mnoge imaju historijsku podlogu, i prezentirao ih znalachki, akribichno nauchno poshteno. Prof. Nusret Omerika, istrazhio je sve varijante ovih pjesama i stavio ih na uvid chitaocu, sa veoma ozbiljnim komentarima.
Posebno, po nashem mishljenju, impresionira ciklus ciganskih pjesama: Mjesechina nad chergom. Ovome poglavlju prethodi impresivan esej o dushi ovog lutalachkog, ali bezazlenog i miroljubivog naroda. Istina, medjusobne svadje, kao i u svakom drushtvu postoje, ali se tu, bez posljedica i zavrshavaju. O ovoj poeziji malo se zna, koja u sebi nosi dosta umjetnichkog i zhivotnog. I iz ovih pjesma ishchitaje se zhivot ovog naroda, koji u svim vremenima ostaje na marginama civilizacije.
Josh jednom podvlachimo da c'e ovom knjigom, kada bude objavljena, biti obogac'ena knjizhevnost i kultura Mostara, pa i shire.
S obzirom na sve recheno, rukopis toplo preporuchujemo za shtampu.
Sarajevo, 20.3.2006. god.
|