Мост - Индекс
Мост - Претплата
Фикрет Ибричић: Аутопортрет [Повећај]

Индекс · Нови број · Архива · Тражи · Инфо · Линкови
Редакција · Претплата · Контакт

Број 183 (94 - нова серија)

Година XXX фебруар/вељача 2005.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Претходна · Садржај · Наредна

Мишо Марић
Књига која обилази свијет

Најстарија и најугледнија норвешка издавачка кућа, „Аскехог“ из Осла, под насловом „Уфред“, свечано је промовисала књигу „Орлов крш“ Небојше Бате Томашевића.

С насловне се смијеши четрнаестогодишњи аутор с аутоматом прека груди, под титовком и петокраком…

Сто година једне црногорске породице је поднаслов романа „Орлов крш“ Небојше Бате Томашевића. Издавач напомиње да може бити прича самих читаоца. „(Поро)дична хроника кратких живота и сурових смрти“). Нека ми се не замјери што сам у ријечи „породична“ интервенисао са двије витичасте заграде. То је мој утисак након ишчитаних 667 страница о Томашевићима. И свима нама. Преко којих су, у минулом стољећу, протутњала три рата. Два свјетска и један идиотски…

12-годишњи партизан на норвешком: Факсимил странице једне од низа норвешких новина које су Томашевићевој књизи дале велики публицитет.

12-годишњи партизан на норвешком: Факсимил странице једне од низа норвешких новина које су Томашевићевој књизи дале велики публицитет.

Рођен 1929. аутор не памти Први рат. Биљежи историју с крајпуташима уз Плаву и све Црне гробнице. Други је борио. А у трећем, самотном и сулудом, у којем је рушено све часно искварено у претходна два, изгубио… Није живот увијек само правда…

У редовима који слиједе не мислим се бавити романом. На нашем, енглеском, њемачком, холандском, пољском и норвешком, на којима је за кратко вријеме објављен. Критичари и зналци су исписали похвала скоро у обиму књиге. Сад ће допунити након француског и јапанског превода. Што није крај. И шта да додам ја, који сам преко страница те књиге препјешачио сопственим срцем као и наши мртви. Можда реченицу с телефона из Бергена, мојих Мостараца, Милене Мркић и Ајкића који, након читања, веле: „Срце нам је та Батина књига појела.“ Зимоморне избјеглице с југа на сјеверу, јако се разумију у литературу ратова. Те ми само преостаје записати неку ријеч о аутору и главном јунаку с којим сам, ове јесени, брао купине, а дружим се, с драгошћу, више од четири године…

Друг који није издао другарство

Моје подгрмечко дјетињство обасјавало је и топлило милијарде звијезда жутих и врелих, као пилићи. И једна петокрака под којом су моји драги протабанали Други рат. Како је обичај у ратовима, неки се вратили, неки нису. А ја сам читав живот остао загледан у звијезде… Кад ме стрпало овамо, бијаше облачно. Прво ме разведрила петокрака с „Хеинекен“ пива. Потом, у Лондону, чудом, налетих на разгледницу. На којој је бљештала само једна, црвена. Одмах сам је адресирао својој браћи Зупцу, Алеку, Карабегу, Берибаку… Са сљедећим римама:

„У Лондону, усред мрака,
Сија звијезда
Петокрака.
А у крају, гдје је расла,
И посљедња
Већ је згасла.
Носе је још ријетки,
Прави,
И у срцу
И на глави…“

То, да још неко чува партизанску петокраку, бијаше више жеља и сан, него јава. У васкрслом и ускрслом, повампиреном фашизму тамо опасно је, а овдје није традиција…

Најстарија и најугледнија норвешка издавачка кућа, „Аскехог“ из Осла, под насловом „Уфред“, свечано је промовисала „Орлов крш“ Бате Томашевића. С насловне се смијеши четрнаестогодишњи аутор с аутоматом преко груди, под титовком и петокраком…

Но прије тога, ТВ БиБиСи 1 (: BBC1) емитовао документарац о Србији и Србима у Другом и свјежем рату. Заредали равногорци, или потомци. Све још увијек необријано, нарогушена, закрвављено. Тресе им се шубара на глави. Онда се појави човјек с титлом: „Бато Томашевић, Титов Партизан“. Па Владимир Велебит, сијед. Пун га екран. Са истим скојевским жаром, храброшћу и мудрошћу живљења бранили су посљедње партизанске коте истине и сјај звијезде под којом још увијек марширају само такви. Од Кадињаче, преко Игмана, Сутјеске, Неретве и Срема до БиБиСи 1 (: BBC1). Као чудесно мостарско свитање озарила ме спознаја да сви партизани нису отишли за Титом, преко Романије, у легенду…

Послије емисије, назвах Бату. Станује у Улици с именом руже, десетак минута од мене, на бријегу званом Пенсилванија (: Pennsylvania).

Сачекао ме пред капијом. Кажем како сам у недоумици око ословљавања. Хоћу ли са: „Good evening. Мистер Томашевић“, или са „Смрт фашизму, друже Бато.“ Смије се, вели: „Како хоћеш. Ја сам од оних другова који никад нису издали ни другове ни другарство.“

Кад Томашевићи марширају

Од породице Томашевић, у Енглеску је прва стигла сестра Стана. У камери британског ратног фоторепортера. Дипломирана учитељица посљедње предратне генерације сарајевске Учитељске, један од организатора устанка у Црној Гори. Смијеши се партизанка с те фотографије, уз процвало дрво у Дрвару 44. Фотос цетињске Скојевке, сарајевске ученице и прелијепа дјевојчета, Стане Томашевић, пилоти РАФ-а су сијали као летак, као симбол отпора фашизму, широм окупиране Европе. Проглашена је за Народног хероја. Стигла је да буде прва жена, предсједник Савезне скупштине, прва жена амбасадор СФР Југославије…

Лијепа партизанка: Слика партизанке Стане Томашевић која је још у току рата обишла свијет.

Лијепа партизанка: Слика партизанке Стане Томашевић
која је још у току рата обишла свијет.

Брат Душко је стигао до Санџака 43. Тек послије рата, Бато је с мајком ишао да га нађе. Познали га по пломбираном кутњаку, у бијелој лобањи. Рањеног заробиле Швабе, а заклали четници. Вични и брзи на ножу од грла партизана, дјетића Душка Томашевића, до сребреничке сиротиње… Неправда је да немам простора о браћи Бранку, Милану, Аци, о сестрама Љубици и Нади… О мајци Милици и оцу Петру… чета Томашевића… Све их је Бато сачувао у породичном албуму „Орлов крш“. Који је докоричио овдје. У кући с погледом на град, на ушће ријеке Екс (: Ex) у Канал (Channel), на југ. А загледан још јужније, тужније и поносније у вријеме кад смо били људи какви би смо требали бити…

По дипломирању на Новинарско-дипломатској високој школи, у генерацији са Шибом Крвавцем о којем збори с поштовањем, дошао је у Ексетер (: Exeter), на постдипломски. На првом студентском балу упознао колегицу, Маџ Филипс. Па су плесали. Па им била кратко. ФНРЈ дипломатија није имала разумијевања. Није јој било у опису послова да се бави стварима срца. Између каријере и љубави, опредијелио се за наставак плеса. Вријеме од тада, па док беремо ове купине, презреле, у биографији уз књигу забиљежено је овако:

„За четрдесетак година проведених у дипломатији, новинарству и издавачкој дјелатности, објавио је многе књиге и покренуо значајне институције: Југославенску ревију, Мотовунску групу издавача, прву комерцијалну радио-станицу у источној Европи из које је настао Студио Б 91. Основао и био први директор телевизије Јутел (: Yutel)…

Аутор је десетак књига, међу којима су посебно значајне монографије „Наивни сликари Југославије“, „Чудесни свет Ивана Генералића“, „Тисникар – свет васкрслих мртваца“, „Цигани света“ (коаутор Др. Рајко Ђурић). Са Отом Бихаљијем Мерином уредио је и дијелом написао прву Енциклопедију светског наивног сликарства…

С репутацијом угледног издавача реализовао је тридесетак илустрованих монографија за европске и америчке издавачке куће…

То, и још тога, пише на омоту књиге. Све остало је унутра. Ратно и поратно… Како је био вођа пута „Манчестер Јунајтеда“ (Manchester United) на узвратном сусрету са „Звездом“. Како је на повратку, пред треће полијетање у Минхену, замијенио мјесто са стјуардом. Који је погинуо…

Како је са Маџ обишао свијет, а бјежао из Милошевићевог Београда у Мотовун, па из Фрањиног Мотовуна у Маџин Лондон…

Како је сачувао посљедњи Јесењинов стан у Москви, а у Југославији изгубио годинама припреману монографију, о пјеснику свих наших румених младости… Рат је ала која не мари за живе, акамоли мртве пјеснике…

Ових дана је загријан за идеју да уз помоћ БиБиСи (: BBC) пријатеља, након САД (: USA) догађања, направимо емисију о бх Муслиманкама-Бошњакињама овдје. Шта раде, како живе…

Говори ми „Знаш, требало би сада показати да су наши Муслимани европски народ. Цивилизацијски и по свему.“

У интервјуу за норвешку штампу објашњава како су Муслимани били везивно ткиво најљепшег мултинационалног и мултирелигијског експеримента у историји свијета, који се звао Југославија. И ја знам да то не говори због моје Азре, ни своје синовке истог, чуста имена, ни због снахе Наде рођене Курто, ни из лажна пијетета. То збори партизан од тринаесте с непрекидним стажом до данас. Који, кад му поменух да бих писао за „Глас антифашиста“ о њему, рече: „Доста је тога написано и пише се, али би ми било драже да се тамо чује. Тамо гдје су моји.“

Његови су по ријетким преживјелим и посмртно побијеним споменицима… Његови марширају вјечно млади и занесени, као стихови, по шумама и горама славу борбе проносе…

Његови су под сједином…

И под звијездама. Које у мраку сијају.

С.Ф.-С.Н.
Мишо Марић

Претходна · Садржај · Наредна

Сенаид Буљубашић: Предио [Повећај]

Индекс · Нови број · Архива · Тражи · Инфо · Линкови
Редакција · Претплата · Контакт

Задња измјена: 2005-05-20

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Часопис Мост · Мостар · Босна и Херцеговина
Design by © 1998-2008 Харис Туцаковић · Шведска