Most - Index
Most - Pretplata
Naslovna stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 192 (103 - nova serija)

Godina XXX novembar/studeni 2005.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Ante Matic'
Plave misli nezaborava plemenite iz Stoca

Adela Gutoshic': Prepoznavanje u plavom, Rondo, Mostar, 2004.

Chim negdje chujem ili prochitam bilo shto o Stocu ili iz Stoca, odmah se sjetim velikog pjesnika Maka Dizdara, pa mi sve nekako postane blizhe i drazhe. Tako je bilo i s knjigom pjesama Adele Gutoshic' Prepoznavanje u plavom. Stec'ci, kameni spavachi, koje povremeno poneki pjesnik probudi da osluhne kako je negdar bilo pjesniku ili putniku namjerniku, koji dobro znade kako je sada.

Pjesnichki prvijenac Adele Gutushic' gotovo da odishe zreloshc'u trec'e ili chetvrte knjige. Podijeljena u chetiri ciklusa, zbirka se doima cjelinom koja kadshto izgleda narushena podikojom uskoshc'u pojedinachnog. Tako je kod Adela ”misao plava”, odrastanje se dogadja u zhutilu, zemlja i domovina su u zelenom, a sudbina i ljubav su crvene, pa se pjesnikinja budi u ”plavo jutro” i, kad se chini da c'e dan biti ugodan, pjesnikinja shvac'a ”da smo na zlo navikli” dok se drzhimo svako ”svoga kolosjeka” na putu u nishtavilo. U pjesmi Stec'ak pjesnikinja eshatoloshki sluti ono shto su pjesnici opjevavali od davnina:

Stec'ak
nekad ratnik
umro od ljubavi,
svjedok
da se i poslije
zhivi.

Stec'ak (Foto: Tosho Dabac)

Stec'ak (Foto: Tosho Dabac)

Chim sam zavirio u biografiju znao sam da c'u naic'i na pjesmu o stec'ku. A znao sam zato shto nigdje nema toliko kamenih spavacha kao u Stocu i okolici. Mozhda se i mala Adela igrala s drugom djecom oko stec'aka, kao shto sam to chinio i ja kad bijah djechachic'em u nekim drugim predjelima zemlje Bosne, koji preko stec'aka opominju skamenjenom tishinom i rjechito govore stamenim izgledom i stoljetnom samoc'om. Dovoljno je razlozhiti padrobnije pjesmu Stec'ak, pa da sve bude jasno do nejasnoc'e i upitno do neodgovora. Mlada pjesnikinja mozhda nije bila ni svjesna da je rechenom pjesmom sricala sudbinu svoju i svojih pjesama. Preko Stec'ka Adela govori o glasu kojim se mjeri povjerenje u vremenu i prostoru, dok stec'ku se ne smije prezirati znanje i pamc'enje, jer je on ”daleki rodjak” i ”djak”, koji kao da vjechno uchi od minulih sudbina onih shto su proshli veliki ili maleni ”ispod zvijezda”. Bogatstvo je njegovo strpljenje. Na kraju se pjesnikinja pita stojec'i nad stec'kom:

”Smijesh li posumnjati u Sudnji dan,
smijesh li vjerovati da si rodjen sam.”

To pitanje odavnina ostaje i sad zasad bez odgovora. Talijanski nobelovac Salvatore Quasimodo davno je pokushao odgovoriti na ovo temeljno pitanje koje muchi pjesnikinju iz Stoca: Ognuno sta sole sotto ili sole (Svak stoji pod suncem sam) i brzo dodje vecher i brzo dodje noc' i brzo mine zhivot k’o san. Zhivjeti ovdje, na nebeskoj galiji – zemlji, konkretno u Hercegovini, u domaji nije lako, ali je i srec'a shto se metamorfozom dolazi do iskona. Pjesnikinja je uglavnom zanesena i opijena ljepotom svoje Domovine i podaste je stvari njezhnoshc'u ne dodiruje dok koracha svojim putom sudbine.

Pochetak je dobar. Nadam se da c'e pjesnikinja izic'i iz predjela gdje stec'ci samuju i zauvijek shute i rec'i ”ve molju ljubav svoju”, kako kazhe Mak; shto je dalje vidjela na svom putu. Adela nije vishe dijete i to se vidi po njezinim zrelim pjesmama, kojih je u zbirki nekoliko, a to, bezbeli, za pochetak nije malo. Ako se dan po jutru poznaje, onda je Adela kroz noc' zasanjala i sad c'e u sunchanu, vedru ili kishovitu danu, mozhda poput francuskog pjesnika Prevera rec'i: kako je lijep ovaj dan, pa grmjelo, padalo, sijevalo ili sunce sijalo da kraja onoga dana kada ”prestaju gorchine” i kad ”valja nama preko rijeke” dosudjene mostom sudbine.

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Zadnja stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2006-01-04

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden