Most - Index
Most - Pretplata
Naslovna stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 188-189 (99-100 - nova serija)

Godina XXX juli-avgust/srpanj-kolovoz 2005.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Izet Handzhic'
Vihorove ruke

Danica Nain Rudovic': ”Vihorove ruke”, ”Bosanska Rijech”, Tuzla, 2004.

Dug period zhivota izvan domovine, uveliko je odredio knjigu ”Vihorove ruke”, stranstvovanje je uvijek bilo posebna vrsta inspiracije i obojilo je manje-vishe sve chega se dotakla u pjesmi. Pjesnikinja je stala izmedju stvarnosti, sjec'anja i refleksije. Iskustvo tudjine postajalo je dozhivljaj pjesnichkog subjekta.

Danica Nain Rudovic' je pjesnikinja intelektualka. Magistar je filozofije u Berlinu. Pjesme i priche su joj uvrshtene u nekoliko njemachkih antologija. Od 1996. godine je chlan Udruzhenja njemachkih pisaca. Medjutim, njezin talenat je primijec'en i nagradjivan najprije u Bosni: Shestoaprilska nagrada za mlade talente, ”Zlatna znachka grada Sarajeva”, 1971.

Mustafa Hadzhajlic'-Baja: Stari sokak, ulje na platnu

Mustafa Hadzhajlic'-Baja: Stari sokak, ulje na platnu

Zbirka pjesama ”Vihorove ruke” ima tri ciklusa, a u pjesmi-prologu ”Majka” pjesnikinja pochinje bajkovito i metaforichnom slikom: ”Mladi su vrhovi prstiju / moje majke / iz njih se radjaju andjeli / od bijelog pamuka / po zavjesama u kuhinji / krila shire”.

Danica Nain Rudovic' je dobro znala shta se dogadjalo u Bosni, a 1999. godine je i vidjela da je Bosna uveliko zlochinom uprljana. ”Jedan par bijelih teniski / ostaci moje zemlje / na djonovima nije to obichno blato – iz mirnodopskih je dana / moja / zlochinom neuprljana / chista prljavshtina”.

Ali nije djavo sam od sebe: nashim licem je ochistio svoje cipele. Intima je narushena svijetom izvana, pa su se ukazala dva svijeta u Danici Rudovic' – spoljashnji i njezin unutrashnji. Nagli obrti u njenim pjesmama upuc'uju na suprotnosti izmedju govorenja i saopshtavanja: ”S nama za stolom / doruchkuje stranac – shutnja”.

Danica Nain Rudovic' je pjesnikinja zachudnih metafora i poanti. Pishuc'i o velichini i znachaju jednog, ona saopc'ava velichinu skrivenog. Od chega je svijet izgnanika, i stranaca? Od chekanja i razmishljanja, od tuge, chezhnje, snova, nadanja i snovidjenja, uspomena. Zato ona i kazhe: nishta ovo nije moje. I onda neshto kao utjeha: ”Olovka tek / malim svojim srcem otshkrine / izmedju zvijezda i tla / nemoc' / slovima slika”.

Pitanja pjesnikinje su poruke. Prtljag je imovina putnika. U prtljagu djeteta bogatstvo djetinjstva. A bogatstvo pjesnikinje? ”U mom koferu / nekoliko knjiga / josh uvijek povezanih / u snove”. Stranac se neminovno susretne i s nepoznatim jezikom. Zato i pjesnikinji domac'a rijech zamirishe na zhivot prije zhivota. Danica Nain Rudovic' je pjesnikinja poruka. Do njih dolazi kritichkim i lucidnim posmatranjem svijeta. Otkriva i znachaj onoga, kojega ili chega, chesto nismo svjesni. Jednim rubom se dotiche i crne zbilje i tragedije koja je zadesila Bosnu. Onda slijede slike razorenog svijeta i pustoshi, a proshlost je ostala u svjetlosti uspomena koje snazhe. Hoc'e li nas snovi i uspomene odbraniti?

Slike strave u chovjeku vide se na njemu samom. Ovdje su pjesme duboke ljudske zapitanosti, svjezhih metafora i slika. ”Sa svog je lica / ovo vrijeme / izgubilo sve nas”.

Metaforichne su i asocijacije na vrijeme i dogadjaje, kao i na situaciju u kojoj se nashao pjesnichki subjekt. Ali i stvarnost takodje asocira: ”Pod tushem / zatvaram ochi / – ljetna sarajevska kisha / pljushti sjec'anje”. Zatim govori kao slikarka koja ne mozhe da se ostvari u vremenu uzhasa, ili ne pristaje na njega: ”moji prazni ramovi / lebde u mrachnom prostoru”. Bespuc'e nevolje je kao zacharani krug u kojem se luta sa strahom u sebi od neizvjesnosti.

Trec'i ciklus – ”Na chelu kamena” prozhet je ljubavnim osjec'anjem prema odsutnom bic'u. Zaljubljenost se nosi sa sobom: ”Zalud se selim / … / vreo pechat / tvoje lice / na mom bedru”. Stranstvovanje Danica Nain Rudovic' ispunjeno je i putovanjima. Na njima ona i pejzazhe boji svojim osjec'anjima i dushevnim stanjima, ali je promishljanje uvijek podizhe iznad razine obichne slike, do poante, ili izvodi na polje otvorenih znachenja…

Kad zbilja skoli chovjeka sa svih strana, onda malo radosti ima. Ako je i ima, ona je prigushena radost. Ali ima unutrashnje drame koja obichno zavrshava figurativno izrazhenom poantom. Unutarnja drama otkriva i snagu pjesnikinje. Pjesme govore o odnosu poezije i stvarnosti. Zrelost ove poezije je iskustvo.

”Vihorove ruke” su ujednachena knjiga po osobenostima i stilskim obiljezhjima, po zgusnutoj lirskoj energiji, te po pjesnichkom izrazu narochite lirsko-retorichke snage, po gorkoj ironichnoj zhaoki, po prizhivljenosti i lichnoj i pjesnichkoj. Iz tudjine pjesnikinja je prozhivljavala i tragediju nad Bosnom i njezinim narodom.

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Zadnja stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2005-12-22

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden