Most - Index
Most - Pretplata
Josip Ushaj: Figurae naturalis, 2002. [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 173 (84 - nova serija)

Godina XXIX april/travanj 2004.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Slovo urednikovo – Alija Kebo
Djavoli i tikve

Mostar nije zasluzhio toliku halabuku i – bruku! Priche o njegovom administrativnom uredjenju su vishe – na vrh glave. Sikter!

Mostar i Mostarci nikada nisu trpjeli podijeljenost.

Prije jednu deceniju, i vishe trebalo se toga sjetiti. Oko tog pitanja, toliko je nasheg, i medjunarodnog, izgubljenog i proc'erdanog vremena. A najvec'i troshak je gubitak vremena, kako tachno reche jedan stari mudrac.

Prije dvanaest-trinaest godina, ovdje zametnuta antimostarska i antibosanskohercegovachka histerija josh se nije stishala. I mi gledamo, slushamo i chitamo kako odsvuda, glasno i jasno stizhu svakojake gadosti: pochev od opijela suverenoj i demokratskoj Bosni i Hercegovini, do hushkanja na osnivanje novih entitetskih enklava, etnichkih shkola i na, mozhda, novo krvoprolic'e – dok se nashi vlastodrshci, krajnje neodgovorno i nepristojno medjusobno prepucavaju, raskidaju partnerske odnose i glozhe oko prestizha i dominacije. Kao da ih uopshte ne dotiche sadashnji bezilaz koji nije nishta manje opasan od onoga u kojem smo bili zatecheni 1992. godine u jednom, vec' raspoluc'enom Mostaru i raskomadanoj Bosni i Hercegovini.

Titomir Balic': Stari most, ulje na platnu

Titomir Balic': Stari most, ulje na platnu

Sada, u ovome svevrtlogu, kada su josh zategnute mnoge niti, ljudske, komshijske i medjuvjerske, nemamo nishta jedinstveno. Ni drzhavu, ni vladu, ni vojsku, ni obrazovni sistem. A hoc'emo u Evropu. Hoc'emo da se oslobodimo ratnih trauma i siromashtva. Malo morgen!

Znano je da je u povijesti vishe puta isticano, i danas se istiche – da nam nije bilo Turaka, pa Austrougarske, Njemachke, Italije i drugih, da su nas ostavljali na miru – da bismo imali jednu zemlju, jednu kulturu; imali bismo u svemu ravnopravne narode i narodnosti koji bi imali istu i nedjeljivu sudbinu, shto, naravski, podrazumijeva etnichke, kulturne i sve druge posebnosti.

A znano je da se ni stari Sloveni nisu dijelili na ”istochne” i ”zapadne”, na civilizovane i osvajache, na katolike, pravoslavne i muslimane, na Evropu i Aziju.

Jesu stranci rasparchavali nashe narode i u nashu svijest usadjivali tudje ideje, a medju nama sijali mrzhnju i netrpeljivost. Sada mi, izmedju se, razvijamo mrzhnju, podvojenost i razlike. Bajraktari toga su nashi stranachki lideri, opsjednuti fenomenom nacionalnog, shto je za njih neprikosnoveni cilj i apsolut. Atribut ”svoje” kulture, ”svojeg” jezika iza kojeg se zaklanjaju, atribut je njihove tezhnje za vladanjem. Iako su jezik i obrazovanje dio kulture, a njena primarna svrha jeste da povezuje ljude i generacije, da ih prozhima istinskim, zajednichkim vrijednostima, da ih oplemenjuje i nadahnjuje na nivou na kome ”nashe” i ”vashe” postaju relativna odredjenja.

Tako se danas, kobajagi, i SDA i HDZ u Mostaru zalazhu za Mostar, kao normalan, jedinstven grad. Lijepo zamishljeno, ali od stvarnosti daleko, mozhda stotinu svjetlosnih godina.

I pochetkom rata, kao i pochetkom mira bilo je u Mostaru ”zlobnika” koji su govorili da pomirenje ovih stranaka i njihovi partnerski odnosi nec'e duzhe trajati od jedne hefte, jer ni u SDA, ni u HDZ – svejedno – nisu bili svjesni na kakav ih tanak led navlachi druga strana.

Jedan uvazheni gradjanin, intelektualac (koji je davno istupio iz svih stranaka) smatra da je mostarski narod debelo pogrijeshio shto je za njih glasao (i shto c'e, mozhda, opet glasati) i da c'e proc'i kao shto prolaze svi koji ”sa djavolom tikve sade”.

U ovdashnjoj svakodnevici, tako rec'i, nema ni manje ni mnogo vishe protivurjechnosti nego drugdje. Ali, ima nekih naznaka koje u posljednje vrijeme potvrdjuju te protivurjechnosti.

Ovog chlankopisca i mostopisca, one uopshte ne zanimaju. Njeg interesuje: hoc'e li u danima i godinama shto dolaze ozhivjeti privreda, hoc'e li biti posla. Hoc'e li se, konachno, ujediniti Gimnazija, dva univerziteta (sveuchilishta), dva medicinska centra, dva...

Hoc'e li biti slobode i mira, hljeba i pijac'e vode... sve ostalo je mindzhin dim.

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Josip Ushaj: Plameno oko, 2003. [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2004-06-29

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden