Куле су забиљежиле и особине босанског друштвеног живота. У кулама се могло, уз сагласност родитеља, ашиковати од петке у подне до заласка сунца. Ту би се дјевојка и младић загледали, неријетко би се родила и љубав, а у немогућности да се чешће виђају јављала би се чежња за поновним састанком у кули и тај осјећај забиљежила је и севдалинка:
„Гдје си драги жива жељо моја,
Живом сам те жељом пожељела.“
Колики је значај кула имала у животу њеног власника свједочи и низ пјесама насталих на ову тему. Једна од њих је посебно сугестивна.
„Кулу зида Сулејман ћехаја.
Не гради је ко се двори граде:
Дувар зиђе, дукатом га ниже,
Шимлу теше, у злато је меће,
Кули врата од сухога злата
А пенџере од срме жежене.“
Око куле оџака и ахара најчешће су се налазили високи зидови који су читавом комплексу давали слику солидног утврђења. Временом, готово сви зидови око дувањских кула срушени су и уграђени или у куће или у камене ограде.
Због специфичног положаја готово свако дувањско село имало је кулу јер је ово подручје било изложено честим упадима млетачке армаде или похарама ускока из сусједне Далмације. Остаци кула, нажалост, данас само свједоче о бурној хисторији овога краја, али и о аутохтоној архитектури Босне и Херцеговине. Куле дувањске значајне су биле још по нечему: наиме, оне су имале извјесне градитељске особености у изведби појединих детаља које се, иначе, не могу сусрести у другим крајевима.
По свједочењу Евлије Челебије (17. стољеће) у Дувну нема кула. Градњом Седдиџедида (почетак 18. стољећа) град је добио своју утврду, а тиме и неопходне куле. Зна се да их је био повелик број и биле су смјештене на фортификацијски значајним мјестима и штитиле су прилазе Седдиџедиду. Све су биле грађене од чврста камена и са јаким зидовима. Од свих њих у траговима су још само: Диздарева, Пехливановића, Крилића и Сеферовића кула. Поред кула, у граду је постојало и узвишење - табија на којем су били смјештени већи топови. На табији је данас изграђена кућа породице Фејзић. Срећом, у дувањским селима и данас постоји извјестан број кула. Неке су на рубу нестајања или су потпуно нестале; друге су још увијек ту као свједоци једног минулог времена.
Стипањићка кула је једна од најљепших у дувањском крају. И данас је у релативно добром стању. Она представља изузетан примјер фортификацијско-стамбеног објекта. Има подрум и један бој и саграђена је од камена муљике. Зове се и Дулашева кула и чланови ове породице говоре како је кула до пред Други свјетски рат имала још један бој. У подрумском дијелу сачуване су и пушкарнице, оне на боју су зазидане. Посебно лијепом чине је камени лукови над двојим вратима која се налазе на јужној и западној страни. Изнад главних врата налази се тарих. Друга врата воде са једне узвисине поред куле равно на бој. Простор цијеле куле веома је простран, тако да се на боју налазило шест мањих одвојених просторија. Кров је на двије воде и покривен је лимом, а на бочним странама шимлом.
Тик до куле налазило се врело које се и данас користи. Простор око куле био је поплочан. Интересантно је и мјесто на којем се налази. То је најузвишенија кота у селу, и готово да се наслања на брдо Громилу. Из куле се имао изванредан преглед далеко испред, а страга ју је штитила Громила.
У Оплећанима је кула на један бој. Лучни свод изнад повелике камене капије нарочито је истакнут. Кула је, засигурно, веома стара и она нема тариха. У власништву је породице Ђугум.
Омеровићка кула са више од метра јаким зидовима живјела је све до 1966. године. Била је озидана на један бој и имала је једанаест пушкарница. До куле био је ахар у коме су одсједали мухаџири. Приликом рушења куле, нашло се једанаест захрђалих пушака.
На крајњем југу Дувањске опћине, на граници са Далмацијом, налази се село Виница. И у њој је било неколико кула. Најдуље се задржала Пехливановића кула. (Пехливановићи су једна од старијих и угледнијих дувањских породица.) Вријеме је забиљежило да је у турском вакту ту била караула и царинарница. Имала је три боја, а једно вријеме у њој је становао и сеоски жупник.
У селу Ренићи, памти се, биле су двије куле. Усред скупине камених башлука, исклесаних од најљепшег камена, налазила се Бушатлијина кула изидана на један бој и са подрумом. На боју се налазио хамамџик (купатило). Све до двадесетих година 20. стољећа у њу је навраћао власник Мехмедбег Бушатлија из Ливна. Поред куле налазила се чатрња (спремиште за воду).
Друга кула називала се Бегова, вјероватно је и она припадала Бушатлијама, Алибегу или Хусеинбегу.
Столачка беговска породица Ризванбеговића имала је у селу Дучићи своју кулу. Имала је подрум и један бој. Изнад подрумских врата на каменом довратку уписана је 1281. година по Хиџри. Била је чврсто грађена са каменим плочама на крову. Посљедњи међу Ризванбеговићима који су навраћали у кулу био је Мустафа.
На ободу Дувањског поља, у Конгори и Липи, налазила се по једна кула. У Конгори су остаци куле Ферхатбега Копчића, а у Липи кулу су имали Мркоњићи из Мостара.
Од кула у селу Шујици са сигурношћу се може говорити о једној од које је донедавно био сачуван лучни камени пенџер. Била је на бој и припадала је вјероватно породици Хусеинагић или Реповац. Међутим, назив локалитета Подкула упућује да је некада и ту могла бити нека од кула.
Дувањске куле и оџаци су послије аустроугарске окупације Босне и Херцеговине изгубили своју првобитну обрамбену намјену и претворили су се, углавном, у љетниковце и куће за одмор. Треба рећи да су топови надируће армаде у свом походу на Босну и Херцеговину добар број кула сравнили са земљом. Касније ће друштвена небрига и човјеков немар довршити посао којег су започели аустроугарски топови.
Дуго времена нико се није озбиљније бавио босанским и херцеговачким кулама и оџацима па, самим тим, ни оним који су обиљежили дувањску културну и градитељску хисторију. Међутим, професор Хамдија Крешевљаковић ће својим приступом овој проблематици нашег културног насљеђа поставити хисторијске и научне темеље и са кула и оџака скинути вео легендарности којег су дуго носили.
____________________
Извори и објашњења
1 Клаић, В , Повијест Хрватске, Загре6, 1911.
2 Крешевљаковић, Х. , Капетаније у БиХ, Свјетлост, Сарајево, стр. 11.
3 Бошњак, С., Земљопис и повиестница Босне, Загреб, 1951. стр. 144.
4 Исти податак налазимо у текстовима Х .Крешевљаковића и С. Новаковића.
5 Крешевљаковић, Х. , Прилози о повијести босанских градова под турском управом, Сарајево, 1952, стр. 119.
6 Јелић, З. , О чардацима, Задар, стр. 114.
7 Крешевљаковић, Х., Капетаније у Босни и Херцеговини , стр. 78.
8 Др. Н. Димић у књизи Земље Херцега Светога Саве на стр. 196 је написао: „Град Рог спомиње се први пут 1444. г. У овом су граду бар једно вријеме држали Турци своју посаду. Почетком 18. ст. Рог је имао капетана Зеилилагу Сутлијашевића и диздара Ахмета Изакагића, Рог је напуштен 1710. године.
9 Крешевљаковић, Х. , Капетаније у БиХ, стр. 249.
10 Крешевљаковић наводи како је оригинални берат (и многе друге) видио код Изет-бега Капетановића док је боравио код њега у Дувну.
11 Џемат (арап. скуп) је највећа војна јединица у војсци капетаније.
12 Према Крешевљаковићу
13 Оп. цит. стр. 250.
14 Оп. цит. стр. 251.
15 Мехмед-ага Прушчанин, заповједник коњаника, писац је Дувањског арзухала у којем говори о неподношљивом животу у овој крајини. Арзухал (тужбалица) има преко 50 строфа. Цјеловит се налазио у приватној библиотеци Исмета Жиге из Сарајева.
16 Крешевљаковић, оп. цит. стр. 249.
|