I do danas su sačuvani temelji nekih od ovih kola uz Radobolju npr. Ćatića kolo, Duranovića kolo, Bakamovića kolo, Džinovića kolo, a Šarića kolo se obrušilo od dotrajalosti 1938. godine.
Za napajanje bašča postojao je među vlasnicima posjeda dogovor i znala se satnica od kada do kada se natapa (poji) nečija bašča da bi se izbjegli nesporazumi i nesuglasice.
Tako je porodica Muhameda ef. Karabega iz Ilića sačuvala Raspored natapanja zemljišta koji je sačinila Vodna zadruga za natapanje polja u Cimu – srez Mostar, za 1932. godinu. Ovaj Raspored se odnosi na natapanje zemljišta koja su spadala u područje ove Zadruge, a prostirala su se na lijevoj strani rijeke Radobolje. Rasporedom je obuhvaćeno 29 posjeda: Čale Jure (bivše vlasništvo porodice Haljevac), Borozan Đorđe i Todo, Čale Mara (bivše vlasništvo porodice Haljevac), Hadžiosmanović Muhamed, Muhared i Hanifa Kajtaz, Alikalfić Ibrahim, Bošnjak Marko, Alikalfić Ahmetaga, Borozan Risto (bivše vlasništvo Alikalfića), Borozan Đorđo, Novo Munta, Borozan Tode, Alikalfić Ibrahim, Markotić Pavo, Markotić Marijan, Borozan Rade i braća, Šarac Ante, Zadro Marko, Hadžioman Salih, Krešić Jure, Zadro Marko, Džonkić – Marinović Jure, Karabeg Muhamed ef., Rozić Ante, Hadžiosmanović Bećir, Karabeg Muhamed ef., Karabeg Ali ef., Karabeg hadži Ahmet ef., Karabeg hadži Ahmet ef. (u Omera).
|