Glasoviti arapski matematičar Al-Khawarizmi (Al-Hawarizmi), autor današnjeg računanja po njemu prozvanog algoritma, napisao je Bagdadu oko 825. godine nove ere svoje kapitalno djelo Al džebr val – mukabala (Al gebr wal mugabalah), u kome je algebra prvi put dobila svoj naziv i matematički izraz.
Al-Hawarizmi je napisao dva poglavlja svoje knjige, o udvostručavanju i prepolovljavanju, kao naročitim načinima računanja. U tom djelu se prvi put spominje nula (0), do tada nepoznanica u matematičkim znanostima.
”Taj neki prirodni fenomen”, koji je utjecao na Arape, da su od krajnje zaostalih nomadskih, mnogobožačkih i siromašnih plemena postali vodeći narod u mnogim znanostima svoga vremena, dio je monoteizma, odnosno prelazak na islam.
Islam je u prvim desetljećima po objavi oslobađao ljude, koji su ga primali, idolopoklonstva, fetišiziranja i kulta ličnosti, izjednačavajući ih prema njihovim vrijednostima, bez razlike na porijeklo, položaj i boju kože.
Kao vjera jednog jedinog svemogućeg i sveznajućeg Boga, stvoritelja i gospodara svih svjetova, islam je dao pouke ljudima, da samo svojim radom i umijećem, mogu doći do spoznaje životne istine. U tome je uzrok širenja arapske države poput bujice prema Istoku i Zapadu, a brzo slabljenje i propadanje Bizantijskog i Perzijskog carstva, čiji se narodi asimiliraju s Arapima, primaju islam i, sa svojim kulturama doprinose stvaranju nove svjetske Islamske civilizacije.
Valja spomenuti da su mnogi učenjaci davno potvrdili, da su baš zahvaljujući pojavi islama Arapi mogli donijeti u srednjovjekovnu mračnu Evropu, prvu zobnicu stečenog znanja i iskustva u mnogim znanostima i time posredno utjecati na buđenje njezine renesanse.
Literatura:
1. E. Neufert, Pravila građevinarstva, prevod ing. Vl. Potočnjak Beograd, 1952.
2. Hrvatska enciklopedija, knjiga I/236, Zagreb, 1941.
|