Мост - Индекс
Мост - Претплата
Насловна страница [Повећај]

Индекс · Нови број · Архива · Тражи · Инфо · Линкови
Редакција · Претплата · Контакт

Број 197 (108 - нова серија)

Година XXXI април/травањ 2006.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Претходна · Садржај · Наредна

Мехо Бараковић
Трагом Божјих посланика

Друго допуњено издање књиге
„Трагом Божјих посланика“ Ибрахима Кајана

Дакле, засигурно, нема веће радости за књижевног ствараоца, него када још за живота доживи да нека његова књига буде објављена по други или трећи пут. Ето, књижевник Ибрахим Кајан је доживио да његова књига путописне прозе „Трагом Божјих посланика“ доживи друго, допуњено издање.

Наиме, године 1999. у бајковитом градићу, чаршији знаној надалеко и по културном (књижевном) идентитету и коду, у Тешњу, код писца и културног занесењака Амира Брке, и тамошњег Центра за културу и образовање, Мостарац и Загрепчанин, Ибрахим Кајан објавио је књигу под необичним насловом „Трагом Божјих посланика“. Коју годину касније, прецизније 2005., ова Кајанова књига, у његовом родном Мостару, доживила је друго допуњено издање. Издавач је Исламски културни центар у Мостару.

Прво издање, Тешањ, 1999.

Прво издање,
Тешањ, 1999.

Друго допуњено издање, Мостар, 2005.

Друго допуњено издање,
Мостар, 2005.

Како истиче и записа један од двојице рецензената Жељко Граховац у тексту „С праизвора свијета“, и заиста, квалитетна путописна проза спада у оне ријеткости којима се књижевност на нашем језику доиста може поносити те, да је среће и памети, и афирмисати на ширем плану, рецимо (у оквиру међународне културне размјене – којој, посебно оним правим и правовременим пријеводима рецентних књига наших аутора на свјетске језике, доприносимо много мање, него што бисмо могли и морали)…

Е, да је више памети…

И као што најчешће бива: након десетак књига најразличитијих жанровских усмјерења, објављених током плоднога тридесетогодишњег књижевног рада и културног дјеловања (довољно је само споменути оснивање Културног друштва Бошњака Хрватске „Препород“, те покретање и уређивање ревије „Бехар“ у Загребу), Ибрахим Кајан је своје дуго очекивано чвршће везивање с матицом – домовином (БиХ), заправо, с родним Мостаром (након три десетљећа живота у Загребу), на најбољи могући начин најавио и попратио објављивањем изврсне књиге путописа под насловом „Трагом Божјих посланика“.

У првом, тешањском, издању ове књиге, у кратком поговору (под веома знаковитим насловом „Запис о времену када сам био сретан“) сам је аутор најпрецизније одредио природу и квалитет авантуре из које су изњедрени, настали текстови о којима говоримо: „Највећа авантура која се човјеку може догодити кажу мудри људи – сусрет је са самим собом. Ако икада човјек може бити истовремено и сам и са остатком свијета, свакако је то у тренутцима сусрета с палачама и храмовима, оним опипљивим траговима мисаоног свијета што посредују контакт с људима који су некада давно били. Од блиставих грађевина једино су љепше и мисаоно потицајније – њихове руине!“

Надаље, с отвореношћу и са знатижељом правог умног човјека и интелектуалца, Кајан је, на израван потицај усмене турске и курдијске предаје и с великим особним занимањем за праповијест древних култура, напосе за настанак, за смисао и значај СВЕТИХ КЊИГА у којима су утемељене велике монотеистичке религије, у прољеће 1990. године одлучио пропутовати и ходочастити област у југоисточној Турској (зато у поднаслову ове књиге и стоји одредница – „Турски дневник“), у народу названу „Peygamberleri ovalari“ („Подручје Божјих посланика“… Врло брзо, испоставит ће се да је то једна од најатрактивнијих у свијету зона „хисторијско-археолошког туризма“ – о којој се, међутим, у широј културној јавности (барем код нас), зна јако мало, готово ништа… Древност, зачудност, величанственост и значај материјалних остатака културе што су настајале и цвале, чак три до четири миленија прије Криста (на неочекивано малом простору и, с готово никаквим шансама да, након толико времена, било што од њих преостане – осим праха и пепела), тако су опчинили аутора (Ибрахима Кајана) ове књиге – да се његово свједочење о посјети светим мјестима морало изразити и уобличити као осебујно литераризирана исповијест суштине, богобојазно страствене духовности: ступањ „уживања“ у предању што збраја у себи и чува, у траговима „с лица мјеста“, чак и оне праповијесне недостижности за које смо увјерени да се ни на који начин не могу „увезати“ у неки иоле реални генеалошки слијед што нас, у овом времену изравно води к самим изворима постанка свијета управо је толико висок, да се на појединим мјестима у тексту свједочење омађијаног путника претвара у литерарну евокацију митских личности и давно прохујалих збивања у којима, заправо, коријени „контекстуалног“ њихова у светим књигама и сам значај што га они, с религијског и с повијесно-културолошког аспекта, имају за све сљедбенике великих монотеистичких религија, прије свега јудео-кршћанства и ислама.

И на крају, казивања и приче о Божјим посланицима Ибрахиму (Абрахаму), Мусау (Мојсију), Хидру (св. Јурју или Ђорђу) и осталим, управо плијене читаоца страственошћу и богатством несвакидашње духовне авантуре којој би равну тешко било замислити, каква год бисмо мјеста на нашој планети пројицирали као могућ циљ путовања и обиласка. Због свега реченог и написаног, али и због онога што се само наслутити може, књигу „Путем Божјих посланика“ књижевника Ибрахима Кајана, посебно њено друго допуњено издање, треба читати, ишчитавати у осами и миру. Јер, оваквих књига је заиста мало, тим прије што је она (ова књига) исписана бриљантним језиком у коме има поетичности, тајновитости и мира минулих, а тако значајних времена. Књига је обогаћена и фотографијама, што је само разлог више, да је, чим прије, узмете и кренете у „авантуру“, заправо, њено читање…

Претходна · Садржај · Наредна

Задња страница [Повећај]

Индекс · Нови број · Архива · Тражи · Инфо · Линкови
Редакција · Претплата · Контакт

Задња измјена: 2006-07-23

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Часопис Мост · Мостар · Босна и Херцеговина
Design by © 1998-2008 Харис Туцаковић · Шведска