Most - Index
Most - Pretplata
Mustafa Skopljak: Svjetlom i tamom, kombinovana tehnika [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 184 (95 - nova serija)

Godina XXX mart/ozhujak 2005.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Slovo urednikovo – Alija Kebo
Misho Maric' s crnom frulom

Ni da je ovaj mostopisac bistriji i odmorniji, ni da mu je pero poslushnije, ne bi mogao vjerno opisati shta chovjek osjec'a kada, nakon desetak iscrpljujuc'ih godina mira, pomirenja i prashtanja, najposlije vidi Sarajlije i Mostarce u pretrpanom Kamernom teatru 55, kako s Kemalom Montenom, Shukijem Planjaninom i ostatkom slavnog ansambla ”Mostarske kishe” – na promociji knjige pjesama ”Pan s crnom frulom” Mishe Maric'a pjevaju – Zemljo moja!

Sutra veche, nevidjeni spektakl stiha, pjesme i muzike ponovio se u mostarskom hotelu ”Bristol”. Na ovoj prelijepoj zabavi bijahu ”rodjeni” iz svih mostarskih mahala i sokaka, ali i Mostarci iz Beograda i Medjugorja, Nevesinja, Shirokog Brijega… Oni koji u sali nisu uhvatili stolicu, program su pratili stojec'i u holu, kraj recepcije, chak i na trotoaru u Ulici Mostarskog bataljona.

Pjesma mozhe. O, kad bi nasha pjesma znala, kad bi pjesma mogla da vrati, svog bi djechaka dochekala jedna tuzhna mostarska mati…

Zbilja, shta, sve, pjesma mozhe. Shto niko ne mozhe. Pjesma mozhe i pticu uc'utkati. Mozhe i ljuti kamenjar da pretvori u zeleni perivoj. Pjesma mozhe da smrt slavi. Da oplakuje zhivot. Mozhe dizati bune i ustanke. Mozhe natjerati ljude na zlo i dobro. Da se slozhe, da se ne glozhe. Da se razidju, ili da se sjedine. Zhive da izaziva na dvoboj. Mrtve da miri…

Pjesma mozhe i domovinu da brani. Da je tjeshi i bodri. Da je pjeva i recituje. Da je grli. Da je budi. Da je ljubi. Da je bashtini. Da je zheni i udaje. Da je shtuje, ali i da je grdi i psuje. Pjesma mozhe i domovinu da chuva, od zmijskih legla i protuha.

Teshka joj je zadac'a.

Mersad Berber: U slavu Velaskeza, 1971.

Mersad Berber: U slavu Velaskeza, 1971.

Poslije rata. Grad je prebolio ljutu ranu, razbuktalu gubitkom velikog broja svoje cheljadi, zatim rushenjem, prvo jedne, pa druge, i svih pet svojih c'uprija.

Rana josh pomalo peche. Na amblemu grada i sad se vide mrlje iz onijeh dana kada nije bilo ni trachka svjetla da rastjera mrak. I kada su njegove, nekada rajske bashche postale zhdrijelo pakla. Godi saznanje da razmostareni grad opet zhivi, ne onako kako bi zhelio, nego kako se mora. I da ga i ovaj snijezhni mart zaogrc'e velom mira i spokoja koji nikada vishe – da li, zaista! – nec'e biti narushen.

Poslije rata, svaki je grad iscrpljen i umoran. Doshlo je vrijeme da zamladi svoje stare kosti. I da i on, malko, dahne dushom.

Zasluzhio je.

Chovjek i grad. Chovjek mozhe izgubiti kljucheve. I lichne dokumente. Mozhe izgubiti i dushu. Ali kad grad izgubi dushu, to je vec' neshto. Chovjek mozhe promijeniti ime, mozhe ukaljati i ime i obraz. Ali kad grad postane dvoimeni, ili troimeni, to je strashno!

Chovjek mozhe, a ne mora, biti uklet i proklet. Ali kad je grad u zavadi sa svojom djecom, i kada medju njima pukne tikva, shpice dospiju na sve strane.

Najbolje je da chovjek i grad idu pod ruku, ako ne zagrljeni. Bez straha od gladi, topova, snajpera i savremenih shtakora.

Borac iz Narodne kuhinje. On je ostavio zhivot na ratishtima diljem domovine. Srce mu izludjelo za jednom Cicom koja nije uzvratila ljubav. Od svojih poznanika i jarana ishc'e pola, ili jednu marku. Ako dadnu vishe, borac podijeli s romskom djecom.

Stanovnik je napushtenih baraka i gradskih parkova. Male birtije njegova su domovina. Njegova je nada ishchezla, kao travka na pustinjskom vjetru. Njegove godine rasute u noc'ima besanim i dugim kao rijeka Jangcenkjang.

Jednom dnevno se hrani u Narodnoj kuhinji. Dodje u podne po ruchak. Ako malo i zakasni, bash mu je svejedno.

Pricha o nesretnom ali veselom borcu, plaho je dojmila autora knjige ”Pan s crnom frulom” (izdavach RABIC Sarajevo). Pa je prichu dopunio svojim antologijskim stihovima:

…To po nebu vi mislite zvijezde
to se moje nade
po beznadju gnijezde.

A to za shumom pas zavija ludi
to je Misho Maric' pobjeg’o od ljudi.

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Klas centar Mostar

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2005-05-29

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden