Hodža Vezir, koji je već stigao, sa iskustvom obilaska Ćabe i čak dva putovanja u grad u kojem su ubili carevog sina, koji je vidio Carigrad i brojio korake svog hadžijskog puta na tespihu, koji je vidio najveću ćupriju na svijetu i jednu još sličnu ali puno manju i skoro isto toliko staru i sam je bio zatečen tim mrtvacem koji diše.
Kad su hodžu upitali odakle Muratu osmijeh na licu ako je skoro mrtav, on je malo zastao, nekoliko trenutaka promišljao a onda odlučno rekao:
– Mora da mu je dragi Allah već rekao da će u najdivnije, od svile i pamuka, od baršuna i perja prepelica, odaje dženeta.
Svi su se slagali da nema nikakve sumnje da je umro samo što je disanje htjelo da ih zavara te su svi čekali do kasno u noć da prestane disati i da se konačno utvrdi da je posve mrtav. I njima bi laknulo – nije im bilo svejedno gledati ga onako mrtvog kako diše i još se uz to smije.
– Gluho bilo. – govorili su tiho i vrhovima prstiju otresali od sebe sa odjeće u predjelu prsa oni koji su došli da vide šta se desilo.
Na glavi mu nije bilo nikakvog ožiljka čak ni kapi krvi pa ni najmanje ranice iako su svi vidjeli da ga je konj ritnuo u glavu, ali se svi koji su vidjeli taj prizor nisu slagali gdje ga je konj ritnuo: u lice, u čelo, u potiljak ili u tjeme pa su mu prebirali po glavi i dvadeseti put tražeći kakav ožiljak. Bio je to Muratov najdraži konj od kojeg se nije odvajao ni za radova u polju ni onda kada ne bi bilo radova i kad bi ga jahao tek da bi jedan drugom pravili društvo.
Prošla je ponoć a Murat je još uvijek bio mrtav i disao jednako kao i kad su ga tek unijeli u kuću i polegli na pod, na jedan metar od funure, na dva koraka od sećija i na tri koraka od vrata. Polako su se pripremali za njegovu sahranu. Ponovo su mu podizali ruke i noge koje su se stropoštavale nazad baš kao u mrtvaca. Onda su ga skinuli i počeli škakljati po tabanima i češati ali ništa se nije promijenilo. Nisu znali šta da čine: da ga pripreme za sahranu ili da još čekaju. Bio je mrtav i nije bio mrtav Bio je živ i nije bio živ Osmijeh koji mu nije silazio sa lica, čak ozarenost i sreća koji su izbijali iz tog osmijeha, izazvali su u tim satima strah i čuđenje. Ali, taj ga je osmijeh spasio: i pored toga što je još uvijek pomalo disao, osmijeh na njegovom licu sve je zbunio te se, dok je svitalo, više niko nije usudio tako olako govoriti o njegovoj smrti mada se niko nije usuđivao ni tako olako govoriti o njegovom životu. Nisu znali je li živ ili mrtav ali su znali da je istovremeno i živ i mrtav.
Istucali su crveni luk i stavili ga u mokre krpe nasapunjane sapunom od kravljeg loja i tim krpama stavili obloge na glavu tako da mu je glava bila prekrivena sve do usana na kojima je blistao isti osmijeh koji se nije dao ničim omesti. Osmijeh je bio živ – sve ostalo u njemu je bilo mrtvo.
Kad mu se u zoru osmijeh proširio po licu i kad mu lice više nije bilo tvrdo kao da je od smrznutog drveta, još je disao i odlučiše da još sačekaju da potpuno umre te ge prenesoše na sećiju do funure ne bi li toplina zagrijala njegovo tijelo koje je već od samog trenutka udarca bilo hladno kao u leša starog tri dana.
Nakon nekoliko dana utvrdiše da je osmijeh na njegovom licu ravan konjskom osmijehu, ali i dalje je bio hladan. Njegov otac, koji je ubio konja iz sačmarice nakon što mu je ovaj ubio sina, pretrnuo je od straha od pomisli da mu je na sina prešla konjska pamet i da će sa njom, a ne onom ljudskom, otići na onaj svijet.
I dalje je uporno disao. Iako nisu znali da li od toga ima koristi, obloge od istucanog crvenog luka i sapuna od kravljeg loja, stavljali su mu svaki dan, prekrivajuću mu dio glave koji je bio pod kosom i čelom.
Na kašičicu su mu davali vode i supe. Progutao bi ali nije hajao.
Osmijeh mu je postajao sve širi i širi a lice prestalo biti ukočeno i sada mu je neprestano bilo ozareno tako da je svako ko bi ga vidio zaključio da takav osmijeh može imati samo vrlo sretan mrtvac.
– Taman, gluho bilo, k’o da mu je pamet u dženetu a duša na ovom svijetu. – kukala mu je majka.
Zaključili su da je toliko srećan da se to ne može izmjeriti nikakvim ljudskim mjerama. Njegov otac je skoro počeo žaliti što je ubio konja koji mu je tako mnogo usrećio sina u toj teškoj bolesti kome iz koje se nije mogao probuditi.
Za doktora je bio zagonetka: on je bio siguran samo da je prilikom udarca konj povrijedio neki od centara u mozgu, ali dalje se nije usuđivao prognozirati jer je jedva čekao da ode iz te kuće, zamakne iza prvih štala i onda se, još sumnjajući u ono što je vidio, počne smijati tom nevjerovatnom licu mrtvaca koji je raširio svoj osmijeh.
Hranili su ga supom i komadićima kuhanog krompira umočenog u sol, mlijeko i mladi sir i bojali se dati mu tvrđu hranu u strahu da se ne udavi.
Prošla su 22 dana a osmijeh nije silazio sa njegovog lica. Kada se probudio tog utorka, rekao je kao da je prije pola sata zaspao:
– Merhaba babo, kako mi je dorat ?! – a osmijeh mu nije silazio sa lica niti će više ikada sići niti će se sjaj bezbrižnosti izgubiti iz njegovih očiju.
Natjerali su ga da još mjesec dana leži na sećiji kraj furune, ali supu više nije jeo na kašiku već ju je pio iz velike šolje, uz to tražeći da kuhani krompiri budu u njoj izgnječeni, a pridizao bi se jedino kad bi jeo suho meso kozletine planulo na žaru hrastovine.
|