U kategoriji najbolji izdavački projekt dobitnik je Biblioteka ”Nova osjećajnost”, d.o.o. Vrijeme – Zenica. U kategoriji domaće književnosti dobitnik je ”Mreža” Izeta Pervića – Bosanska riječ – Tuzla, a strane ”Tumač bolesti” Đumpa Lahirija – d.o.o. ”Sejtarija” i ”Novi život” Orhana Pamuka – GIK OKO.
Za najbolje knjige objavljene u 2003. godini u kategoriji publicistika proglašene su ”Bosanska državnost i nacionalnost” Omera Ibrahimagića – VKBI, ”Sociologija simboličke kulture” Hidajeta Repovca – Magistrat i ”Bosanska politička misao” Esada Zgodića – DES. Za najbolju knjigu u kategoriji historiografije proglašena je knjiga ”Banjalučki boj iz 1737.” Enesa Pelidije – IC El-Kalem. Za najboljeg autora 2003. godine proglašen je Abdulah Šarčević: ”Politička filozofija i multikulturalni svijet” – Svjetlost.
U kategoriji naučno-stručne literature (umjetnost, filozofija i jezik) za najbolje knjige proglašene su ”Nad turskim i bosanskim frazikonom” Amine Šiljak-Jesenković – Orijentalni institut, ”Ljekovito bilje u BiH” Smaila Bešlije – ARKA Press i ”Metodologija društvenih nauka” Dževada Termiza – TKP Šahinpašić. U kategoriji najbolji grafički dizajn dobitnici su Izdavač ZORO i Biblioteka Moderno oko.
Posebne nagrade dodijeljene su časopisu ”Most” iz Mostara, ”Ruže izgorjele” – radovi djece Srebrenice - IC El-Kalem i prilozima za orijentalnu filologiju. Posebna nagrada za promociju Sarajeva u BiH i svijetu dodijeljena je Magbulu Škori za ”Pozdrav iz Sarajeva” – Graphic Car, a posebna nagrada za monografije dodijeljena je Zoranu Filipoviću za djelo ”Sveti otac Ivan Pavao II u Banjoj Luci” i Nikoli Kovaču za ”Slikarstvo u BiH 1945-1990.”.
|