Most - Index
Most - Pretplata
Naslovna stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 212-213 (123-124 - nova serija)

Godina XXXII juli-avgust/srpanj-kolovoz 2007.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Slovo urednikovo – Alija Kebo
Obgrlimo Mostar

Rachunajuc'i da su chitaocima na vrh glave pisanije ovog autora, u proshlom smo broju ”Mosta” ove stranice ustupili ”mostoljupcima” i kanili da tako nastavimo ali su stigla negodovanja i protesti – zashto je ispushteno Slovo urednikovo.

Oke. I potpisniku ovog chasopisa su na vrh glave pohvale i chestitke ”Mostu” shto stizhu sa svih strana i meridijana, pa bi on volio vishe kritichkih pisama u stilu onog anonimnog ”iskrenog Srbina” (iz Doboja) koji veli… ”totalno sam se razocharao u tebe!”

I ovaj chlankopisac i prichac je razocharan, dibidus. U zadnje vrijeme se uvrijezhilo mishljenje da nam je politichka i drushtvena svakodnevica dramatichnija pa i komichnija, neizvjesnija nego prije devedeset i neke.

Zato nec'emo o finansijskim problemima koji ovih dana i ovih godina prate (redovno) izlazhenje ”Mosta”. Bitno je da ih savladjujemo, uprkos svim mostomrscima i mostaromrscima.

Nakon naslova ”Mostar plache” (u broju 119), ”Sijachi haosa” (u broju 120) i ”Tuzhno pismo akademika Asima Pece” (u broju 121) ovom prilikom Slovo se zove:

”Obgrlimo Mostar”.

To je naslov pjesme shto su je smislili i uglazbili utemeljitelj i direktor Instituta sevdaha u Visokom Omer Pobric' i njegova ”produzhena ruka” u Potocima kod Mostara Miralem Gluhovic' – dvojica velikih sevdahlija koji svesrdno rade na njegovanju i popularisanju nashe prebogate muzichke bashtine.

Pjesma kazhe da je Mostar imao ljepotice svoje i pjesnike svoje shto su stihom opjevali lijepu Eminu i Djaurku milu – kako bi ih nama u amanet dali; i onda refren: ”Zagrlimo Mostar i kaldrmu staru / da nam Sinan neimar sanja u beharu”.

Tako Omerova i Miralemova pjesma nade i ljubavi grli grad u kojem josh uvijek ima dogadjaja shto nas podsjec'aju na predjashnji, srec'ni zhivot u kome smo svi bili jedno, bili isto, a tako razlichiti, tako svoji i – nashki.

Iz francuskog chasopisa ”Beaux Arts”

Iz francuskog chasopisa ”Beaux Arts”

Ovih je dana grad na Neretvi strasno obgrlilo i dvoje mladih, do ushiju zaljubljenih Mostaraca: Hrvat Mate s desne obale Neretve i Muslimanka Emina, s lijeve. Njihovu ljubav nishta na svijetu nije moglo pobrkati. Pa je Mate postao – Ammar. Preshao na islam, onda preshao preko Carinskog mosta i u tamoshnjoj dzhamiji zakazao vjenchanje sa svojom izabranicom. Dogadjaj je, kazhu ochevidci, medju kojima je bilo i nekoliko Matinih rodica i prijateljica koje su se prekrile shamijama, bio dirljiv. Svechan. Od dragosti mladencima i njihovim svatovima niz lice su se skotrljale i suze.

Pa, ko kazhe da je, Mostar podijeljen zavazda i da u njemu nema, niti c'e biti suzhivota i tolerancije!

Rodjeni, ne berite brigu, dok je ljubavi bic'e i tolerancije.

Bic'e i boljitka.

A ko, u ljubavi i slozi nec'e s nama – hish!

S nama, chestitim Boshnjacima, Hrvatima, Srbima, ateistima, pa taman neki od njih prelazili na islam, ili na krshc'anstvo, svejedno.

Kada bi u ovom zapisivachu bilo toliko vjere, on bi molio Tvorca svega vidljivog nevidljivog da nas ne razlikuje, i da nas razvrstava i svrstava samo – po dobru i zlu.

Tvorac je velik, najvishi. Tvorac je milostiv i dobrostiv i On bi uslishio molbu – iako c'e neki novoprimitivci da se zgrazhaju na ovakve ”poduke”.

Kao shto se zgrazhaju na svaki pomen tolerancije u staroj ili Titinoj Jugoslaviji.

Stoga c'emo isprichati prichu shto smo je nedavno zabiljezhili na Gradachachkim knjizhevnim susretima. Prichu je kazivao prof dr. Ismet Smajlovic' (90) chovjek od ugleda i imena i ”zhivi leksikon” koji i birvaktilske dogadjaje pamti kao da su se juche zbili:

– Bolje je biti bez hljeba nego bez tolerancije. Do kore hljeba, inekako, mozhesh doc'i, ali kada se tolerancija izgubi jednom teshko se obnavlja, preteshko… Sjec'am se u Kraljevini Jugoslaviji (od 1933. do 1941.) svaki chas u shkolama je pochinjao molitvom: kad profesor udje u razred i odlozhi dnevnik, djaci ustaju i redar zapochinje molitvu koju svi uglas ponavljaju: ”Molimo Te svemoguc'i Bozhe, djela nasha preteci miloshc'u i pomoc'u svojom i prati da svako nashe djelo i svaka nasha molitva s Tobom pochnu i s Tobom da se zavrshe. Amin!” Tako isto i na kraju nastave: ”Hvala Ti svemoguc'i Bozhe za sva dobrochinstva Tvoja koji zhivish i vladash uvijek i dovijeka. Amin!”

Fizichki i mentalno josh uvijek izuzetno vitalan profesor Ismet Smajlovic' josh c'e dodati da u Kraljevini Jugoslaviji, a kamoli Titinoj Jugoslaviji nije bilo kao danas, ni blizu vjerske netrpeljivosti, mrzhnje – svi u njegovom razredu bili su jedno, bili isto, a tako razlichiti, tako svoji i – nashki.

Zato, brac'o, obgrlimo ovaj Gradachac kad je ovako ubav, bozhanstven, obgrlimo zemlju Bosnu i Hercegovinu, svaki njen potok i jarugu, svaku njenu travku i kamen, svaku njenu kuc'u, selo i grad, pa c'e nam svima biti bolje i ljepshe, – rec'i c'e profesor pred spomenikom Hasana Kikic'a.

Banjaluchanin Ismet Smajlovic' upoznaje nas da gorepomenutu molitvu, na bosanskom i latinskom jeziku pamti samo josh jedan chovjek u zemlji, i to uvazheni profesor Muhamed Hukovic' u Sarajevu.

Dotle, Omer Pobric' i Miralem Gluhovic', zemljom i svijetom pronose miruh sevdaha i pjevaju:

”Obgrlimo Mostar
I kaldrmu staru
Da nam mimar Sinan
Sanja u beharu.”

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Zadnja stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2007-10-21

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden