Most - Index
Most - Pretplata
Naslovna stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Broj 199 (110 - nova serija)

Godina XXXI juni/lipanj 2006.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Alija Behram
Virtualni zavichaj
Mehmeda Dizdara

Pred nama je josh jedna knjiga koja predstavlja dragocjeno, autentichno svjedochenje o golgoti kroz koju su, u minulom desetljec'u proshli stolachki Boshnjaci, i ne samo oni. Vrijednost knjige je, prije svega, u njenoj dokumentarnoj komponenti gdje je uochljiv ogroman trud autora da od zaborava otrgne mnoge chinjenice i detalje o stradanju Stochana i njihovim prozhivljenim uzhasima hercegovachkih logora i zatvora.

Autor Mehmed Dizdar i ovaj put potvrdjuje visoku svijest i osjec'aj odgovornosti, kako prema Stocu i Stochanima, tako i svima nama, a ponajprije generacijama koje dolaze. Za razliku od Dizdarove prve knjige ”Sudjeni Stolac”, u kojoj je opisao vlastita iskustva i stravichna dogadjanja u konc-logoru Dretelj, u knjizi koja je vecheras pred nama, autor se bavi i sudbinama svojih sugradjana, chime nudi zaokruzhenu sliku o stradanju jednog grada i njegovih stanovnika. Nema nikakve sumnje da c'e knjiga ”Stolac – virtualni zavichaj” doprinijeti rasvjetljavanju jednog burnog vremena koje c'emo pamtiti po nezapamc'enom progonu Boshnjaka koji su devedesetih godina proshlog vijeka, zapravo, proshli – svoj holokaust! Za razliku od drugih knjiga i njihovih autora, pred nama je shtivo ispisano rukom chovjeka-stradalnika koji je i sam proshao muchilishta Tudjmanovih, Shushkovih, Bobanovih i Prlic'evih koncentracionih logora smrti u njihovoj opsjednutosti komadanja i nestanka Bosne i Hercegovine.

Mehmed Dizdar: ”Stolac - virtualni zavichaj”

Mehmed Dizdar: ”Stolac - virtualni zavichaj”

Dizdar je u kazamatu HVO-logora Dretelj proveo 333 dana i – kako voli rec'i, ”isto toliko noc'i”, chije je strashne istine smjelo opisao u svojoj prvoj knjizi ”Sudjeni Stolac” (godine 1997.). I jedna i druga knjiga osim dokumentaristichke vrijednosti, nesumnjivo c'e posluzhiti i kao dobrodoshla literatura za hashke istrazhitelje i tuzhioce, koji upravo ovih dana nama i svijetu – koristec'i obimnu, autentichnu gradju i vishe od 400 svjedoka koji c'e se pojaviti pred hashkim Sudom, predochavaju sushtinu zlochinachkog pothvata protiv Bosne i Hercegovine, za koju je optuzhena ne samo kompletna ratna vlada samoproglashene ”Herceg Bosne”, nego i sami vrh Republike Hrvatske iz vremena kada je na njenom chelu bio Franjo Tudjman.

Knjiga ”Stolac - virtualni zavichaj”, pored dokumentaristichke, ima i knjizhevnu vrijednost, pogotovo u onom dijelu u kome Dizdar opisuje prijeratni Stolac – Stolac iz njegovog djetinjstva i mladosti, za koji c'e nenadmashni putopisac Zuko Dzhumhur svojevremeno rec'i da je to – ”Hercegovachka Sevilja”. Ne treba ovdje posebno govoriti –zashto? Razmishljajuc'i o buduc'nosti, Mehmed Dizdar je – optimista. On najbolje zna zashto. Ali, nema sumnje da se uporishta za ovakvu buduc'nost vjerovatno nalaze u masovnom povratku Boshnjaka u gradic' na Bregavi i njihovom snazhnom opiranju politici aparthejda koja vec' godinama ovo mjesto drzhi na stupcima ”gradova sluchajeva”.

Autoru knjige, Mehmedu Dizdaru, svakako treba chestitati na ovom naporu da od zaborava otrgne istinu o uzhasima nashe bliske proshlosti. Mozhe se ovdje, naravno, postaviti i generalno pitanje – zbog chega je u Hercegovini tako malo autora, i tako malo knjiga, koje se bave ratnom i poratnom stvarnoshc'u? I medju Mostarcima lebdi stalno pitanje zashto se ne prikupe i objave svjedochenja logorasha koji su proshli pakao logora i zatochenishtava, pogotovo shto je medju njima bilo dosta intelektualaca, od novinara i profesora, do inzhenjera i ljekara? Bar su oni morali ostaviti pisani trag o tom – kako ih je neko vec' nazvao, ”paklenim skladishtima s nepreglednim zalihama uzhasa”.

Zashto se sve svelo na – jednu jedinu ukorichenu ispovijest logorasha? Mozhemo se samo zapitati i zashto je tako malo svjedoka koji c'e pred domac'im i medjunarodnim sudovima spremno opisati strahote kroz koje su proshli. Istina je, medjutim, da se mnogi bivshi pac'enici sve vishe prepushtaju geslu ”gledaj svoja posla” – bash kao shto je sluchaj sa desetinama onih koji pognutih glava dochekuju pozive da se – kao zhrtve, pred sudijama suoche sa svojim muchiteljima. Ali, to su vec' pitanja za socioloshka i druga istrazhivanja i analize.

Moje iskrene chestitke autoru knjige ”Stolac Virtualni zavichaj”, Mehmedu… Knjigu toplo preporuchujem za chitanje…

Prethodna · Sadrzhaj · Naredna

Zadnja stranica [Povec'aj]

Index · Novi broj · Arhiva · Trazhi · Info · Linkovi
Redakcija · Pretplata · Kontakt

Zadnja izmjena: 2006-08-02

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Chasopis Most · Mostar · Bosna i Hercegovina
Design by © 1998-2008 Haris Tucakovic' · Sweden