Мост - Индекс
Мост - Претплата
Насловна страница [Повећај]

Индекс · Нови број · Архива · Тражи · Инфо · Линкови
Редакција · Претплата · Контакт

Број 194 (105 - нова серија)

Година XXXI јануар/сијечањ 2006.

Latinica · Ћирилица · Transliteration

Претходна · Садржај · Наредна

Алија Бехрам
Мостар на вратима пакла

Слово на промоцији књиге Рамиза Тире „Дретељ на вратима џехеннема“, приређене у препуној дворани Бошњачког института у Сарајеву, 9.12.2005. године.

Обично се говори да је рат у БиХ најприје почео у Сарајеву. Али, то је само дјелимично тачно ако говоримо о агресији на центар државе и, посебно, присјетимо ли се оружаних сукоба на њеном југу – најприје у Равном, а затим Мостару који је, пуних 8 мјесеци прије првих ратних пуцњева у Сарајеву, био под окупацијом снага тзв. ЈНА и српских добровољаца из Србије и Црне Горе. Не умањујући, наравно, патње других региона у Босни и Херцеговини, сматрам да се најжешћи рат водио у долини Неретве. Бошњаци Херцеговине доживјели су, практично, двије агресије – једну са истока, другу са запада. И једна и друга, потврдила је историја, имале су за циљ да у цјелости етнички очисте тај простор од Бошњака. Иако су дјеловале у два различита временска периода, све указује да се радило о такозваном „договореном рату“ против Босне и Херцеговине чији је најјужнији дио, као ратни плијен, требало бити подијељен у оквиру једнако монструозних пројеката Велике Србије и Велике Хрватске. О том би се могло пуно говорити, вјеродостојност ове тезе потврдили су чак и непосредни судионици тих преговора и договора. За Хашки суд то више није никаква непознаница. Али, у контексту теме која нас је окупила вечерас, фокусираћу се на трагично мостарско искуство из 1993. године.

Агресија хрватских снага на Мостар, потпомогнутим трупама Хрватске војске, започела је 9. маја 1993. године, истога дана када су Европа и цијели свијет обиљежавали Дан побједе над фашизмом. Да ли је то била случајна подударност? Прије 12 година, око 30.000 људи из Мостара и Херцеговине, махом Бошњака, али и један број Срба, па чак и Хрвата, међу којима велики број стараца, жена и дјеце, под пријетњом оружја, сабијен је у 43 концентрациона логора у Херцеговини. Били су изложени најсвирепијим мучењима. Тачан број убијених и осакаћених никада није прецизно утврђен. Службене информације државног Центра за тражење несталих кажу да се најмање 800 Бошњака Херцеговине никад више није вратило својим кућама и породицама. Најмање двије трећине укупног броја заточеника, дакле, више од 25.000 људи, који су чинили најбољи и најкреативнији дио бошњачке популације, на организован начин, уз обилату логистичку подршку Републике Хрватске, плански је расељено у 110 земаља свијета. Била је то политика етничког чишћења, уз комбинацију најгрубље силе и суптилних метода промјене демографске слике Херцеговине. Хиљаде породица је поцијепано и уништено: у свијет су расељени млади људи, у Херцеговини су остали старији људи и дјеца…

Мостарски логораши у посјети повријеђеном Амору Машовићу у болници Кошево

Мостарски логораши у посјети повријеђеном Амору Машовићу у болници Кошево. С лијева: Един Батлак, Емир Балић, Рамиз Тиро, Нусрет Омерика, Амор Машовић, Идриз Мерзић, Мирзо Ћемаловић и Златко Сердаревић

Сви смо чули за логоре попут Мањаче и Кератерма и стравичне злочине који су се тамо догодили. Али, нисам сигуран да још увијек сви знамо за постојање концентрационих логора смрти, попут Хелиодрома у Мостару, Дретеља, Габеле, затвора у Широком Бријегу, Љубушком, Грудама… и какви стравични злочини су тамо почињени… 12 година о томе траје велика и неподношљива шутња, боље рећи – завјера шутње. Коме то одговара да се о логорима у Херцеговини говори само када се мора, па и тада крајње опрезно и увијено? Нико због тога није одговарао, нити један злочин у логорима није процесуиран. Какву такву наду да ће правда, макар и са великим закашњењем бити задовољена, нуди предстојећи хашки процес шесторици политичких и војних лидера самопроглашене „Херцег Босне“. Одсуство одлучности одговорних да злочинце изведу пред лице правде у Босни и Херцеговини је нешто око чега се сви требамо забринути. Хоће ли, након свега, бројни одговорни на такозваним нижим нивоима одговорности, бити и даље амнестирани од могућег кривичног прогона? Помажу ли им при томе и саме жртве злочина које се радије одлучују на шутњу и заборав, него на гласну и одлучну акцију да се починиоци ратних злочина идентифицирају и казне.

Преживјели логораши Мостара и Херцеговине, први пут након рата, говоре вечерас о томе у Сарајеву. Књигу Мостарца Рамиза Тире, „Дретељ на вратима џехеннема“, управо због свега наведеног сматрам великим чином храбрости, али и најжешћи шамар политици неспремној да се суочи са истином и да се бори за њу. Док сам данас путовао из Мостара, стално сам размишљао о једном те истом, питању: зашто се о страхотама Херцеговине тако мало зна? Књиге, попут ове, могу се избројати на прсте једне руке. О патњама људи у долини Неретве не снимају се филмови, не издају се књиге, а свако гласније помињање чињеница, дочекује се на нож и домаћих и страних, назови дежурних чувара мира и обнове суживота. Неријетко су међу тим новокомпонованим „миротворцима“ и они који су до прије само десет година свим силама подржавали политику етнички чистих простора Мате Бобана и Гојка Шушка. Свако помињање ове теме дочекује се флоскулама типа: „господине, ви живите у прошлости…“, или – „ви подижете тензије“, или – „ослободите се мржње… забога“ … итд.

Говорим о феномену велике шутње и лакоће заборава. Па се често питам: Хоће ли наша шутња вратити убијене и расељене? Хоће ли само шутња допринијети помирењу међу људима?

Или нама заиста треба велики, искрени разговор, јавни дијалог, заснован на чињеницама и потреби да дођемо до истине…

Суочени смо са својеврсним феноменом да се о рату око Мостара и у Херцеговини, те улози Хрватске војске у том обрачуну са интересним територијем наше државе, више чује, говори и пише у Загребу, него у Сарајеву и Мостару. Свједоци смо бројних документираних свједочења, књига, монографија, јавних иступа… који настоје проникнути у бит тог сукоба. Истина, велики дио тих текстова релативизира почињени злочин и агресију. Али, шта спречава домаће политичаре и интелектуалце да изнесу властите аргументе и искажу гласно свој став? Осим часних појединаца, и ту траје велика тишина. У Херцеговини се бранила Босна, бранила се држава, и не знам колико је људи баш свјесно ових чињеница. Сукоби у Херцеговини нису били само продукт ирационалних несугласица на националном плану, него и посљедица једне јасне политике која је дијелила Босну и Херцеговину тамо гдје је најтања и најрањивија…

Ми долазимо из Мостара који је и дан-данас, на много начина, и жртва и таоц ратних и поратних монструозних политика. Град, на много начина, живи у два одвојена гета. Политички расколи увијек изнова хране и подстичу националне хомогенизације, на обје стране Неретве…

Агонија Мостара је свеприсутна. Мукотрпно и недопустиво споро, траје административно уједињење, и то само зато што над тим процесом бдије OHR. А и та адреса, нема баш пуно разлога да буде задовољна мостарским реформама…

Класичан примјер заборава, на који се, изгледа, сви – и у Мостару и у Сарајеву, полако навикавамо јесте годишњица рушења Старог моста у Мостару. С правом обиљежавамо датум покоља у Сребреници, масакр грађана Сарајева на Маркалама, егзекуцију младости на тузланској „Капији“…

Али, нико – изузев часних изузетака, није устао јавно и рекао ко и за чији рачун скрива чињенице о томе како је и зашто срушен Стари мост? Зашто нико још није процесуиран због тог неуспоредивог културоцида, на концу, и због штете која је Мостар, државу и цијели свијет, коштала милионе долара? Када сви градови у свијету славе 9. мај – Дан побједе, из Мостара нема вијести о томе, јер званичници на власти не желе присјећање да је, управо на тај дан, и нимало случајно баш тада – започела монструозна агресија која је уништила центар Херцеговине. Свједоци сте најновијег скандала када је словачком предсједнику неки дан у Мостару представник локалне власти, током обиласка Старог моста, рекао „да је мост срушио рат“…

Дојам међу грађанима Мостара је и да Сарајево невољко, или у крајњој нужди, говори о свему овоме.

Па се многи од нас питају: плаћа ли Мостар и Херцеговина, у дебелом миру, исту цијену коју смо плаћали у рату? За чији рачун?

Због свега, топло препоручујем за читање књигу Рамиза Тире, увјерен да је она добар повод за велики дијалог о нашој блиској прошлости и, коначно, процесуирање одговорних за страдања. Можда ће управо тај неопходни јавни дијалог охрабрити и друге мостарске и херцеговачке логораше да своје голготе спусте на папир и укориче.

Сваки логораш је једна тужна и неотворена књига… Помозимо им да оне угледају свјетло дана… Истина је најбољи лијек – можда горак, али помаже…

Алија Бехрам, директор РТВ Мостар

Претходна · Садржај · Наредна

Задња страница [Повећај]

Индекс · Нови број · Архива · Тражи · Инфо · Линкови
Редакција · Претплата · Контакт

Задња измјена: 2006-02-20

ISSN 0350-6517
Copyright © 1995-2008 Часопис Мост · Мостар · Босна и Херцеговина
Design by © 1998-2008 Харис Туцаковић · Шведска